دسته‌ها
مناسبتی

شعار هفته جهانی سلامت مردان 2020

شعار هفته جهانی سلامت مردان 2020
شعار هفته جهانی سلامت مردان 2020

تاریخ 11 تا 17 ژوئن (21 تا 27 خرداد ماه) با عنوان «هفته جهانی سلامت مردان» نام‌گذاری شده است. هر ساله در طول این هفته رویدادهای متنوعی در سراسر جهان به منظور بهبود سطح آگاهی جمعی نسبت به موضوع سلامت مردان برگزار می‌شود.

این روز اولین بار در سال 1994 در کنگره آمریکا به عنوان روز ملی مردان انتخاب شد و پس از آن در سطح بین‌المللی گسترش یافت. هفته جهانی سلامت مردان در سال 2002، طی همایشی سراسری که با حضور 6 نماینده از سازمان‌های فعال در حوزه سلامت مردان در وین اتریش برگزار شده بود، نام‌گذاری شد که هدف از آن افزایش آگاهی درباره مسائل بهداشت عمومی و تشویق نهادهای بین‌المللی و داخلی به ارائه خدمات بهداشتی، درمان و آموزشی با کیفیت بیش‌تر به مردان در سراسر جهان است.

 

شعار هفته سلامت مردان – 2018:

 

“MEN AND FAMILIES – MAKING HEALTHY CONNECTIONS”

 

شعار هفته جهانی سلامت مردان 2020

 

«مردان و خانواده ها – برقراری ارتباط سالم»

 

این مناسبت هر سال به جنبه مهم و خاصی از زندگی مردان می‌پردازد و همان‌طور که از شعار امسال مشخص است در سال 2018، تمرکز بر روی ارتباطات سالم خانوادگی و نقش مردان و پسران در حفظ و گسترش روابط مثبت در خانواده و چگونگی آن پرداخته شده است.

روز جمعه در هفته سلامت مردان به طور رسمی به نام «آبی بپوش» نام‌گذاری شده است. رنگ آبی به عنوان نمادی از اهمیت موضوع سلامت مردان انتخاب شده و مردان را به اهمیت دادن به سلامتی جسمی و روحی خود و داشتن زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر تشویق می کند. بسیاری از مردان در سراسر جهان در این روز با پوشیدن لباس آبی حمایت خود را نسبت به موضوع سلامت‌شان نشان می‌دهند. به طور کلی در سال‌های اخیر استفاده از هشتگ ShowUsYourBlue# نیز در شبکه‌های اجتماعی رشد فوق العاده‌ای داشته و این امر بیانگر افزایش آگاهی جمعی نسبت به موضوع سلامت مردان است.

گردآورنده: رویا باقری

 

به مناسبت هفته جهانی سلامت مردان 11تا 17 ژوئن

 به مناسبت هفته جهانی سلامت مردان 11تا 17 ژوئن، ضمن نگاهی به موضوعات و محورهای شعارهای هفته سلامت مردان از ابتدای پیدایش این هفته در کشور به وضعیت کلی سلامت مردان می پردازیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی نیشابور، سابقه پرداختن به مقوله سلامت زنان به عنوان یکی از مهم ترین گروه های جمعیتی به سال های میانی دهه 70  و اوایل دهه 80 میلادی برمی گردد. این در حالی است که موضوع سلامت مردان علی رغم اهمیت این قشر آسیب پذیر و نقش تعیین کننده آن در سلامت جامعه، حتی تا دهه 90 کمتر موردتوجه برنامه ریزان و سیاستگذاران حوزه سلامت قرار گرفته است. این مساله زمانی بیشتر اهمیت می یابد که بدانیم طبق شواهد به دست آمده از مطالعات حوزه سلامت، مردان در مقایسه با زنان در برابر بیماری ها مقاومت کمتری از خود نشان می دهند. مضاف بر آن، شدت بیماری ها با منشاء اجتماعی و روانی در مردان نسبت به زنان بیشتر است و در مجموع، مردان طول عمر کمتری نسبت به زنان دارند.

شعار هفته جهانی سلامت مردان 2020

 

این گزارش حاکیست، از این رو پرداختن به مقوله سلامت مردان با رویکردی کاملا کاربردی و در عین حال جامع، در کنار مدیریت سلامت سایر اقشار جامعه (به ویژه زنان و کودکان) از الزاماتی است که باید در راستای حرکت در مسیر چشم انداز 1404به صورت ویژه موردتوجه سیاستگذاران و تصمیم گیرندگان نظام سلامت قرار گیرد.

به طور کلی چارچوب سلامت مردان محدود به بررسی شرایط و بیماری هایی می شود که:

مخصوص مردان بوده و یا در میان مردان شایع تر و جدی ترند

عوامل خطر آنها منحصرا سلامت مردان را تهدید نموده و در مقایسه با سایر عوامل خطر تهدید کننده اقشار جامعه متفاوت می باشند.

 برای مقابله با آنها مداخلات ویژه  و منحصربه فردی موردنیاز است (برنامه های نظام سلامت برای مواجهه با مشکلات مردان)

به همین دلایل در سال های اخیر برنامه ریزان و سیاستگذاران جوامع پیشرفته توجه ویژه ای  به این موضوع معطوف داشته و در بسیاری از نقاط دنیا از جمله چین، اتریش، آمریکا و کانادا روز ملی سلامت مردان برگزار می شود.

بر پایه این گزارش، خوشبختانه در کشور ما هفته سلامت مردان از 12 سال قبل و زودتر از بسیاری از کشورها تحت عنوان “هفته ملی سلامت مردان ایران” در هفته اول اسفندماه توسط اداره سلامت میانسالان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با همکاری سازمانها و نهادهای ذیربط از جمله انجمن علمی اورولوژی ایران در حال اجرا می باشد.

بر اساس این گزارش موضوعات مورد تاکید در شعار سالهای گذشته و محورهای اصلی برگزاری هفته ملی سلامت مردان ایران  به شرح زیر بوده است:

شعار سال 86 به مناسبت روز ملی سلامت مردان : سلامت مردان ضامن امنیت خانواده و جامعه

شعارسال 87 و 88 : مردان سالم ،  جامعه پویا ،آینده روشن

شعار سال 89 : “حرکت” برای سلامت مردان

 

شعار سال 90 : “سلامت خود را جدی بگیرید”

 

شعار سال 91: “با خود مراقبتی یك برنده باشید”

 

در سالهای دولت یازدهم  در 4 سال متوالی بر موضوع حوادث و سوانح به عنوان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر مردان تمرکز شد و شعارهای زیر محور اصلی برنامه ها قرار گرفت:

شعار سال 92 : سوانح و حوادث؛ در كمین سلامت مردان

 

شعار سال 93 : کمربند خود مراقبتی را ببندیم

 

شعار سال 94 : فرمان سلامتی در دستان شماست

 

شعار سال 95: آیا در مسابقه سلامت هم برنده اید؟

 

از سال 96 بنا بر این است که بر عوامل خطر سکته قلبی به عنوان عامل اصلی مرگ و میر مردان تاکید گردد. در سال 96 موضوع فعالیت بدنی هم برای کمپین سلامت زنان ( ورزش ، نسخه رایگان سلامت زنان)  و هم برای کمپین سلامت مردان  با شعار زیر انتخاب شده است:

شعار سال 96 : ورزش کلید طلایی سلامت مردان

 

درسال 97 نیز محور برگزاری هفته سلامت مردان ، ارتقای فعالیت بدنی خواهد بود.

این موضوع در تمام طول سال از جمله در هفته جهانی سلامت مردان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

شعار هفته جهانی سلامت مردان 2020

 

بهداشت عمومی، اولویت است

۲۴ تا ۳۱ خرداد (۱۳ تا ۱۹ ژوئن) هفته جهانی سلامت مردان نامگذاری شده است.

به گزارش مفدا کاشان به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت، سابقه پرداختن به مقوله سلامت زنان به عنوان یکی از مهم ترین گروه های جمعیتی به سال های میانی دهه ۷۰  و اوایل دهه ۸۰ میلادی برمی گردد. این در حالی است که موضوع سلامت مردان علی رغم اهمیت این قشر آسیب پذیر و نقش تعیین کننده آن در سلامت جامعه، حتی تا دهه ۹۰ کمتر موردتوجه برنامه ریزان و سیاستگذاران حوزه سلامت قرار گرفته است. این مساله زمانی بیشتر اهمیت می یابد که بدانیم طبق شواهد به دست آمده از مطالعات حوزه سلامت، مردان در مقایسه با زنان در برابر بیماری ها مقاومت کمتری از خود نشان می دهند. مضاف بر آن، شدت بیماری ها با منشاء اجتماعی و روانی در مردان نسبت به زنان بیشتر است و در مجموع، مردان طول عمر کمتری نسبت به زنان دارند.

از این رو پرداختن به مقوله سلامت مردان با رویکردی کاملا کاربردی و در عین حال جامع، در کنار مدیریت سلامت سایر اقشار جامعه (به ویژه زنان و کودکان) از الزاماتی است که باید در راستای حرکت در مسیر چشم انداز ۱۴۰۴به صورت ویژه موردتوجه سیاستگذاران و تصمیم گیرندگان نظام سلامت قرار گیرد.

به طور کلی چارچوب سلامت مردان محدود به بررسی شرایط و بیماری هایی می شود که:

*مخصوص مردان بوده و یا در میان مردان شایع تر و جدی ترند.

شعار هفته جهانی سلامت مردان 2020

 

*عوامل خطر آنها منحصرا سلامت مردان را تهدید نموده و در مقایسه با سایر عوامل خطر تهدید کننده اقشار جامعه متفاوت می باشند.

* برای مقابله با آنها مداخلات ویژه  و منحصربه فردی موردنیاز است .(برنامه های نظام سلامت برای مواجهه با مشکلات مردان)

به همین دلایل در سال های اخیر برنامه ریزان و سیاستگذاران جوامع پیشرفته توجه ویژه ای  به این موضوع معطوف داشته و در بسیاری از نقاط دنیا از جمله چین، اتریش، آمریکا و کانادا روز ملی سلامت مردان برگزار می شود.

بر پایه این گزارش، خوشبختانه در کشور ما هفته سلامت مردان از ۱۲ سال قبل و زودتر از بسیاری از کشورها تحت عنوان “هفته ملی سلامت مردان ایران” در هفته اول اسفندماه توسط اداره سلامت میانسالان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با همکاری سازمانها و نهادهای ذیربط از جمله انجمن علمی اورولوژی ایران در حال اجرا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *