دسته‌ها
تحصیل

چگونه برای کارشناسی ارشد انتخاب رشته کنیم؟

چگونه انتخاب رشته کنیم کارشناسی ارشد
چگونه انتخاب رشته کنیم کارشناسی ارشد

 

انتخاب رشته صحیح  در مقطع کارشناسی ارشد، اهمیت بسزایی دارد. اگر شما قصد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را در سال ۹۷ دارید و البته در فهرست استعدادهای درخشان جهت شرکت بدون آزمون در کنکور نیستید، توصیه میکنیم که این گفتار را در نظر داشته و از محتوای آن استفاده کنید.

همواره از اطلاعاتی که در سایت درباره شیوه ثبت نام در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجریی، علوم انسانی، زبان های خارجی و هنر در مقطع کارشناسی ارائه شده است استفاده کنید. فراموش نکنید که برای ثبت نام در آزمون سراسری مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، نیاز به دریافت کارت اعتباری دارید که باید از سایت سازمان سنجش تهیه کنید.

فراموش نکنید که آخرین اطلاعات درباره ثبت نام و انتخاب رشته و نتایج ابتدایی واجدان شرایط برای انتخاب رشته را در بخش اطلاعیه های سازمان سنجش دنبال کنید.

چگونه برای کارشناسی ارشد انتخاب رشته کنیم

 

با ما همراه باشید.

 

مقدمه ای بر کارشناسی ارشد

 

کارشناسی ارشد، برای بعضی ها، مقطعی بالافاصله پس از دانش آموختگی از مقطع کارشناسی است. اما برای بعضی ها، سالها پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، برای این مقطع در رشته و گرایش مورد نظر، ثبت نام می کنند. بعضی ها هم برای تحصیل در کارشناسی ارشد، راهی مقصدهای تحصیلی معروف ایرانیان در شرق و غرب عالم می شوند و از فرصت های تحصیلی رایگان یا کم هزینه بهره می گیرند.

اگر قصد شرکت در آزمون کارشناسی ازشد دانشگاه های کشور را دارید، باید به این موضوع توجه کنید که شمار متقاضیان معمولا هر سال افزایش می یابد و رقابت برای ورود به رشته های ارشد دانشگاه پر طرفدار و معروف همچنان فشرده است و داوطلبانی که قصد تصاحب یک صندلی در این دانشگاه های معروف دارند، باید تسلط خوبی بر مفاهیم درسی داشته و مهارت تست زنی خود را همچون مقطع کارشناسی، افزایش دهند.

دوره کارشناسی ارشد بر خلاف دوره کارشناسی که داوطلبان شناختی کامل از رشته های دانشگاهی ندارند، متفاوت است و معمولا دانشجوی این دوره، گرایش تحصیلی خود را برای ادامه تحصیل انتخاب می کند  و یا از رشته هایی که به طور غی رمستقیم به رشته کارشناسی وی در ارتباط بود استفاده می نماید.

بنابراین اگر در مقطع کارشناسی مدیریت، شاهد حضور داوطلبان با مدرک دیپلم ریاضی و فنی معمولا نیستیم، اما در مقطع کارشناسی ارشد، در برخی از گرایش های مدیریت مثل مدیریت اجرایی، مدیریت ساخت و امثالهم، فارغ التحصیلان رشته های مهندسی هم علاقه پیدا می کنند تا در این گرایش ها ثبت نام کنند. بنابراین، رقابت برای حضور در رشته های مرتبط با مدیریت و کسب و کار در مقطع ارشد به خصوص در دانشگاه های محبوب مثل شریف و علامه، به شدت زیاد است.

چگونه از دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد استفاده کنیم؟

به دلیل اینکه شما در مقطع کارشناسی ارشد، اشراف اطلاعاتی نسبتا بهتری از مقطع کارشناسی درباره رشته های مهندسی و مدیریت و علوم انسانی و پزشکی و هنر دارید و در مدت تحصیل در مقطع کارشناسی، اطلاعات خوبی درباره رشته های مرتبط و غیر مرتبط با رشته خود بدست آوردید، از شما انتظار می رود که انتخاب رشته ای حرفه ای تر از زمانی که در کنکور کارشناسی شرکت می کردید، داشته باشید.

برای انتخاب رشته صحیح و اصولی، آگاهی از مواردی از جمله رتبه کل بدون اعمال سهمیه، رتبه در زیر گروه  و تراز (نمره کل) رتبه و درصدهای هر درس و کد رشته، گزینش بمی و منطقه ای و ظرفیت پذیرش رشته ها در کنار معدل و تراز ، اهمیت دارد. یعنی همه این فاکتورها را باید در انتخاب رشته خود در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ها در نظر بگیرید. کلیه این اطلاعات در دفترچه کارشناسی ارشد ارائه شده است که لازم است به دقت این موارد را مطالعه کنید و ۱۰۰ رشته را انتخاب نمایید.

اگر تعداد کل رشته محل های رشته یا گرایششان در دفترچه انتخاب رشته ارشد منتشر شده توسط سازمان سنجش ۱۰۰ رشته نمی شود، می توان با خود اینگونه تصور کنید که به جای انتخاب رشته قرار است ترتیب دانشگاه های مورد علاقه خود را به ترتیب لیست کنید.

یعنی از خود سوال کنید که بهترین دانشگاه (هم از لحاظ هزینه، هم مسیر و هم کیفیت) برایتان کدام است. آن دانشگاه می شود انتخاب اول شما. سپس این دانشگاه را از لیست کدرشته های منتشر شده توسط سازمان سنجش پاک کنند و دوباره به سوال بالا پاسخ دهند! این کار را تا جایی که کلیه کدرشته های دفترچه انتخاب رشته ارشد سازمان سنجش را پاک نکردید ادامه دهید. اما همواره در انتخاب رشته، علاقه به رشته مورد نظر را به چینش بر مبنای شانس قبولی ارجح دهید تا لذت بهتری از تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی ببرید.

گام های انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد

1- برای کسب نتیجه مطلوب در مرحله انتخاب رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه و موسسات آموزش عالی کشور ، می بایست اول دفترچه انتخاب رشته را به دقت مطالعه کرد و اگر با سوالی روبرو شدید، به صورت تلفنی و اینترنتی از مشاوران ما سوال کنید. اطلاع از کد رشته محل ها، ظرفیت انها ، رتبه و درصدهای هر درس اهمیت دارد.

2- گام بعدی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، نحوه انتخاب رشته ها و اولویت بندی آن ها است. در واقع شما باید چینش حرفه ای انجام دهید. چون شما امکان انتخاب ۱۰۰ رشته محل را دارید، انتخاب های خود را باید به صورت خوش بینانه، بدبینیانه و واقع بینانه تنظیم کنید.

3- رشته هایی که فکر می کنید احتمال قبولی بالا دارید در دسته خوش بینانه قرار می گیرد. انتخاب های خوش بینانه باید در اولویت انتخاب باشد. مثلا اگر آرزو دارید که در فلان رشته فلان دانشگاه قبول شوید و رقابت برای قبولی در آن رشته بسیار زیاد است، می توانید با تلورانسی احتمالی، این رشته را در اولویت انتخاب و در چینش ۲۰ درصد اول قرار دهید.

4- رشته هایی که فکر میکنید انتخاب شما در آن بالاست، در انتخاب های میانی قرار دهید. تعداد انتخاب های میانی شما باید حدود ۵۰ درصد کل انتخاب ها باشد تا شانس قبولی شما در آزمون بر اساس رتبه و تراز، همچنان بالا بوده و انتخاب و چینش بد سبب حذف شما از نتایج قبولی نشود. در این انتخاب بهتر است از مشاوران و دانشجویان قبول شده سالیان قبل استفاده کنید.

5- بدبینانه در واقع انتخاب هایی است که در بدترین شرایط ممکن انجام می شود. اگر فکر میکنید به هیچ عنوان در ۷۰ تا ۸۰ درصد رشته های انتخابی قبلی ، امکان قبولی پیدا نمیکنید، این رشته ها را انتخاب کنید. معمولا این رشته ها، رشته هایی هستند که استقبال گسترده ای روی آن ها نیست و با ضریب متوسط میتوان به قبولی در آن امیدوار بود. این چینش در صورتی که متناسب با رتبه و تراز و درصدهای شما باشد، باید ضریب قبولی شما در مرحله انتخاب رشته را به شدت افزایش دهد.

چگونه انتخاب رشته کنیم کارشناسی ارشد
چگونه انتخاب رشته کنیم کارشناسی ارشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *