دسته‌ها
هنر

چگونه بازیگر شویم؟

تام هنکس در فیلم «گروه خود مختار» (A League of Their Own) می‌گوید: «اگه انجام این کار سخت نبود، همه دنبال انجامش دادنش بودن». هرچند او این جمله را در مورد تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه‌ای بیس‌بال گفته بود، اما قابل تعمیم به دنیای بازیگری نیز هست. در جواب سئوال چگونه بازیگر شویم؟ واقعیت این است که اگرچه بازیگر شدن آسان نیست اما راه‌های پیموده شده‌ای وجود دارد که هر بازیگر مشتاقی می‌تواند با گام گذاشتن در آن‌ها به رویاهایش دست پیدا کند.

همچنان که هیچ‌کس نمی‌تواند بدون خواندن درس پزشکی عمل جراحی انجام دهد هیچ فردی هم نمی‌تواند بدون گذراندن دوره‌های بازیگری و تحصیل در این رشته بازیگر شود. آموختن شیوه‌های علمی بازیگری بهترین راه برای آغاز این حرفه است. مدارس بازیگری با آموزش تکنیک‌های بازیگری و در اختیار گذاشتن منابع دسته‌بندی‌شده و منسجم به نوآموزان این رشته کمک می‌کنند تا در مسیر بازیگر شدن گام‌های محکمی بردارند. بیشتر بازیگران بزرگ تاریخ سینما دست‌کم چند دوره‌ آموزش رسمی را در مدارس بازیگری گذرانده‌اند. افزون بر این، آنچه به شما کمک می‌کند تا موفق‌تر عمل کنید و دانش‌تان را افزایش دهید مطالعه کتاب‌های بازیگری است. تماشای فیلم با دیدی نقادانه و تحلیلی نیز راه دیگر برای آموزش بازیگری محسوب می‌شود.

اگر آموزش را تمرین پیش از بازی بدانیم؛ جستجوی نقش مناسب، لحظه‌ای است که بازیگر وارد زمین بازی می‌شود. پس از اینکه بنیان مهارت‌های شما مستحکم شد و چند مونولوگ حفظ کردید، زمان جستجو برای نقش مناسب فرا می‌رسد. فیلم‌های دانشجویی و تئاترهای خیابانی، فرصت‌های بسیار خوبی پیش روی بازیگر نوکار قرار می‌دهند. مزیت حضور در دوره‌های آموزش بازیگری اینجا خود را نشان می‌دهد؛ این مدارس عموما دانشجویان خودشان را برای ایفای نقش برمی‌گزینند. تست بازیگری برای گرفتن نقشی در فیلم، توانایی و قابلیت جداگانه‌ای است و بهترین راه برای بهبود و تقویت مهارت‌های مصاحبه‌ای، قرارگیری در موقعیت‌های مشابه است. همانطور که در زمینه انجام تست بازیگری پیشرفت کنید، تست‌های بازیگری بیشتری برای شما پیش خواهد آمد و داشتن تجربه قبلی از چنین موقعیت‌هایی، کمک بزرگی به شما خواهد بود.چگونه بازیگر شویم؟

پس از بازی در چند نقش مختلف، رزومه‌ای از تجربه‌های کاری خود گردآوری کنید و آن را با خود در مصاحبه‌های شغلی به همراه داشته باشید. حتی اگر نقش‌های کمی بازی کرده‌اید آن‌ها را در رزومه کاریتان قید کنید. آماده داشتن رزومه بازیگری این نکته را به کارگردانان القاء می‌کند که شما بازیگر باتجربه‎ای هستید. فراموش نکنید که فایل رزومه و پرینت به روز‌شده‌ای از آن را همیشه به همراه داشته باشید. عکس شخصی مهم‌ترین بخش یک رزومه کاری برای بازیگران است. باور داشته باشید یا نه، بدون داشتن عکس مناسب و حرفه­ای برای رزومه نمی‌توانید در تست بازیگری شرکت کنید. از دوستی که دوربین حرفه­ای دارد درخواست کنید تا تعدادی عکس از شما بگیرد تا بتوانید آن را به عوامل تولید فیلم نشان دهید. در ادامه کار، عکس­های حرفه ­ای ­تری از خود تهیه کنید.چگونه بازیگر شویم

در ادامه اینکه چگونه بازیگر شویم؟ پس از آنکه تجربه کافی کسب کردید، در زمان مناسب به جستجوی شرکت­ها و نمایندگان موفق در حیطه کاری خود اقدام کنید. از دوستان و بازیگران دیگری که با شرکت­ها و نمایندگان بازیگری مشغول کار هستند مشورت گرفته و با آن­ها تماس برقرار کنید. سپس تصمیم بگیرید که کدام شرکت و نماینده برای شما بهترین گزینه است.
اصولا جستجو برای شرکت و نمایندگان بازیگری، یک گام اجتناب‌ناپذیر در حرفه بازیگری است. به هر حال در نظر داشتن این فاکتور در ذهن برای آینده کاری شما بسیار مناسب است. توجه داشته باشید که هرچند داشتن یک نماینده، واقعا خوب و مناسب است اما برای بازیگران تازه‌کار، افزایش تجربه کاری و بهبود مهارت­های خود در زمینه بازیگری اولویت اصلی است.چگونه بازیگر شویم؟

بازیگرها، همیشه مشغول کار نیستند. اصولا نداشتن کار، جزئی از شغل بازیگری است. اما در هر حال شما باید در چنین بازه­های زمانی­ همچنان به کار خود مشغول باشید و با تمرینات روزانه توانایی­ها، قابلیت­ها و مهارت­های خود را بهبود ببخشید. کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی کوتاه بهترین گزینه‌های تمرین هستند
. شرکت در صحنه­ سازی­های فیلم و پشت صحنه­های فیلمبرداری، حتی اگر نقشی به شما واگذار نشده نیز از دیگر راه‌های موجود برای افزایش قابلیت­های و مهارت­های خود به عنوان بازیگر است. ‌کمک به بازی‌گردانان برای تمرین بیان، تحلیل فیلمنامه و دیگر متون مرتبط نیز از دیگر شیوه‌های به روز نگه داشتن قابلیت­های بازیگری است.

بازیگران، بنگاه‌های اقتصادی کوچکی هستند که نیازمند بازاریابی برای خدمات و قابلیت­های خود هستند تا از این طریق بتوانند به حرفه خود ادامه دهند. شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر رسانه‌های بسیار بانفوذی هستند و ابزارهای مناسبی برای بازاریابی محسوب می‌شوند. ایجاد وب‌سایت شخصی نیز راه دیگری برای تبلیغ توانایی­ها و مهارت­های بازیگران است که منبعی برای تست بازیگری در برابر کارگردانان قرار می‌دهد. همچنین سایت­هایی مانند یوتیوب و ویمئو (Vimeo) که ارائه دهنده فایل­های نمایشی هستند، بهترین فرصت برای بازاریابی شخصی خواهند بود تا از طریق آن­ توانایی­ها و قابلیت­های بازیگری و همچنین تجربه‌های گذشته و جدید خود را به نمایش بگذارید.چگونه بازیگر شویم؟

در نظر داشته باشید که برای جواب چگونه بازیگر شویم؟ قانون مشخصی برای بازیگر شدن وجود ندارد اما راه­های اشاره شده در بالا راهنماهای مناسبی برای رسیدن به هدف است. مهمتر از هر چیز این است که بازیگران افرادی عملگرا هستند و چالش‌های موجود در این صنعت را شناخته و درک کرده­اند و حاضر به مقابله با آن هستند. به قول تام هنکس در فیلم گروه خود مختار: «هرچند راه دشواری است اما، سختی نتایج بزرگی در پی دارد.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *