دسته‌ها
تحصیل

چگونه برای آزمون نمونه دولتی درس بخوانیم؟

اهمیت قبولی در آزمون نمونه دولتی چه در مقطع ششم ابتدایی و چه برای پایه نهم بر کسی پوشیده نیست. مدارس نمونه دولتی به دلیل امکانات آموزشی بهتر و شهریه پایین‌تر نسبت به مدارس غیر انتفاعی و سهولت پذیرش دانش آموز از سوی این مدارس نسبت بهمدارس تیزهوشان با استقبال بسیار خوب دانش آموزان و والدین مواجه شده است.
هر ساله دانش آموزان به منظور راهیابی به مدارس نمونه دولتی٬ به وسیله آزمونی که به صورت سراسری برگزار می‌شود گزینش می‌شوند. آزمون نمونه دولتی ششم ابتدایی بصورت سراسری ولی توسط هر استان بطور مجزا برگزار می شود ولی آزمون نمونه دولتی نهم به دهم بطور کاملا سراسری برگزار می‌گردد. ثبت نام در آزمون نمونه دولتی طبق شرایط و ضوابط خاصی انجام می‌پذیرد و دانش آموزان واجد شرایط پس از گذراندن آزمون نمونه دولتی و کسب نمره قبولی مجاز به ثبت نام در مدارس نمونه دولتی هستند.
برنامه ریزی صحیح٬ مدیریت زمان٬ نحوه پاسخگویی به سوالات و رعایت نکاتی هر چند جزئی شانس قبولی در آزمون نمونه دولتی را افزایش می‌دهد.

برای اطلاع بیشتر در مورد آزمون نمونه دولتی می‌توانید مطالب زیر را مطالعه فرمایید:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قبولی در آزمون نمونه دولتی ٬ نحوه پاسخ‌گویی به سوالات و مدیریت زمان می‌توانید از خدمات مشاوره مشاور گروپ استفاده نمایید.

 هدف از درس خواندن را برای خود مشخص کنیم . هر چه هدف بزرگتر باشد انرژی درونیمان برای رسیدن به آن بیشتر می شود. بنابراین میتوان برای رسیدن به اهداف بزرگ ابتدا باید آن را به اهداف کوچکتر تقسیم و برای رسیدن به اهداف کوچک زمان تعیین کنیم ( مثلا برای یادگیری بهتر مفاهیم درس ریاضی باید دریادگیری عمیق تر پیش‌نیازهای ریاضی بیشتر وقت صرف کنم)

برای کارایی بهتر٬بعد از رسیدن به هر هدف جزئی، خود را تشویق کنیم. هیچگاه به خود اجازه ندهیم با اهداف مبهم حرکت کنیم.

 داشتن برنامه مطالعاتی در منزل٬ از اتلاف وقت و انرژی ما جلوگیری می کند. همچنین عادات مطالعه درست را در ما بوجود می آورد. برنامه مطالعاتی ساعت مطالعه و انجام تکالیف را تنظیم می کند. همان‌طور که می‌دانیم اجرای برنامه مهمتر از خود برنامه است. بنابراین برنامه مطالعاتی باید ساده و قابل انعطاف باشد تا به تدریج با وضعیت ما هماهنگ شود.

برنامه مطالعاتی سبب می‌شود از فرصت‌ها ی کوچک نیز برای مطالعه و استفاده بهینه از زمان کمک بگیریم. در برنامه ریزی خود برای افزایش حجم مطالعه عجله نکنیم و زمانی برای مرور درس نیز در نظر بگیریم زیرا یادگیری هر مطالب شامل ۲۰% مطالعه و ۸۰% مرور است.

پیشنهاد می شود در برنامه ریزی برای رسیدن به زمان ۵/۴ ساعت مطالعه و انجام تکالیف در روز تلاش نمائید ( کافی است بطور تدریجی به زمان مطالعه خود بیافزائید )
۵/۴ ساعت فوق را بین مطالعه و انجام تکالیف خواسته شده امروز صبح و مرور مطالب فردا تقسیم بندی کنیم.

۱- برای هر درس دفتری ۴۰ برگ تهیه و در هنگام مطالعه ، نکات مهم درس را در آن بصورت خلاصه بنویسیم تا در مرورهای بعدی از آن دفتر استفاده نمائیم.

۲- برای فهمیدن درس بخوانیم نه برای مطالعه کردن .

۳- بعد از هر ۶۰ دقیقه مطالعه و انجام تکلیف ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت نماینم.

۴- درس و تکالیف هر روز را در عصر همان روز مطالعه و انجام دهیم.

۵- پوشه‌هایی را برای هر درس آماده کرده و برگه‌های امتحان و جزوات و تمرینات تکمیلی معلمان را بصورت تفکیک شده در آنها نگهداری کنیم.

۶- بلند خواندن مطالب درسی در یادگیری سهم موثری دارد.

۷- در صورت تمایل به مطالعات دسته جمعی حداکثر تعداد ۳ الی ۴ نفر از دانش آموزان علاقمند را انتخاب و بصورت آزمایشی ، ۱ یا ۲ جلسه را با آنها مطالعه کنیم در صورتی که اهل مطالعه و استفاده بهینه از وقت هستند . جلسات خود را ادامه میدهیم. هر کس مسئول تدریس یک قسمت از درس شده و برای بقیه توضیح دهید.

۸- از انباشته شدن تکالیف و دروس دوری کنیم.

۹- برای شروع برنامه مطالعاتی این پا و آن پا نکنیم یعنی مثلا خود را با مرتب کردن منزل، میز و اطاق یا تلفن کردن، خواندن مجلات و … سرگرم نکنیم.

۱۰- می توانیم روش درس خواندن دانش آموزان قوی را از آنها بپرسیم.

۱۱- از کتاب حل المسایل استفاده نکنیم و سعی کنیم خودمان به جواب برسیم.

۱۲- بهترین منبع برای درس خواندن کتابهای درسی است.

۱۳- تاکید می شود از مرور کردن برای بخاطر سپاری مطالب درس استفاده کنیم.

۱۴- مطالعه بهینه یعنی استفاده کامل از زمان موجود برای درک و فهم مطالب .

۱۵- هر سوژه و مشغله ذهنی ارزش وقت گذاری ندارد، انرژی خود را برای کارهای اصلی کنترل و ذخیره کنیم.

۱۶- اندیشه منفی در زمان درس خواندن یعنی کمترین احتمال نتیجه گیری و موفقیت درسی.

 اتاقی ثابت و بدور از سر و صدا و عوامل مزاحم و فقط مخصوص مطالعه برای خود انتخاب کنیم. سعی کنید دمای اتاق متعادل باشد و هوای تازه برای رسیدن اکسیژن در اتاق جریان داشته باشد.  کتابخانه کوچکی برای خود در اتاقتان تهیه و کتب مرجع و کمک درسی و نرم افزار‌های مورد نیاز را در آن نگهداری کنیم. می‌دانید که نشستن پشت میز بهترین حالت برای مطالعه است، اگر میز موجود نسبت بکمک متکا یا پشتی روی زمین این شرایط را فراهم نمائیم. هیچگاه در حالت لم دادن، قوز کردن، پا دراز کردن، راه رفتن یا پهن شدن روی زمین مطالعه نکنیم و تکلیف ننویسیم.

اکثر دانش آموزان از کمبود وقت برای درس خواندن شکایت می کنند. اگر فعالیت درسی آنها را بررسی کنیم متوجه می شویم که آنها کمبود وقت ندارند بلکه زمان زیادی را تلف می کنند. در واقع اکثر مابه جای کمبود وقت با مشکل اتلاف وقت مواجه هستیم.

عواملی که در این اتلاف وقت موثرند عبارتند از:

عدم تمرکز حواس امری طبیعی است و نباید خود را نگران کنیم و فقط باید سعی کنیم آنرا کنترل کنیم. در کلاس درس و در منزل هنگام مطالعه، افکاری که ذهن ما را به خود مشغول می‌سازد را در برگه‌ای یادداشت تا بعد از اتمام کلاس درس یا مطالعه ، در منزل به آنها بپردازیم.
مطالعه در یک مکان و زمان ثابت و طبق برنامه در تمرکز حواس موثر است همچنین می‌توانیم هنگام مطالعه از یادداشت‌ برداری و خلاصه نویسی از نکات مهم برای تمرکز بیشتر استفاده کنیم. البته گاهی بلند خوانی (بصورتی که مزاحمتی برای دیگران نداشته باشد) در تمرکز حواس موثر است.

وقتی خواب هستیم مغز ما حافظه‌های جدیدی را بوجود آورده و مطالب خوانده شده را طبقه بندی می‌کند. کم خوابی تاثیر خود را بصورت ناگهانی نشان نمی‌دهد بلکه ممکن است تاثیر منفی آن روی تمرکز حواس ، عدم یادگیری، عدم توانایی حل مساله، کاهش حافظه و .. نشان دهد بنابراین مراقب میزان خواب خود باشیم. معمولا بین ۶ الی ۸ ساعت خواب در روز برای نوجوانان و جوانان مفید و کافی است.

چگونه برای آزمون نمونه دولتی درس بخوانیم

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *