تحصیل

چگونه برای آزمون وکالت درس بخوانیم؟

چقدر درس بخوانیم؟

 

طبیعی است که میزان مطالعه هر فرد بستگی به پایه عملی وی در دانشگاه در خصوص موضوعات حقوقی و ضریب هوشی او دارد. خودم با توجه با شاغل بودنم زمانی ۱۶ الی ۱۷ ماه را برای خواندن صرف کردم. البته این زمان در صورتی که شاغل نباشید به مراتب پایین تر خواهد آمد. چون وقتی شاغل بودم به زحمت روزی دو الی سه ساعت درس میخواندم. لذا نگران نباشید و نگویید که مثلا تنها ۴ ماه به آزمون وکالت مانده است، پس ما قبول نمیشویم.

 

چگونه برای آزمون وکالت درس بخوانیم

 

یکی از دوستان بنده تنها دو ماه مطالعه کرد و رتبه زیر صد را در حوزه مرکز کسب نمود. اما مهمتر از میزان ساعات مطالعه برنامه ریزی دقیق است. پس ساعات مطالعه را به خود شما واگذار میکنم. به هر حال به نظر بنده وقت گذاشتن به مدت هشت الی نه ماه در صورتی که شاغل نباشید به صورت پیوسته و متمرکز حداقل مطالعه است.چگونه برای آزمون وکالت درس بخوانیم؟

 

چگونه برنامه ریزی کنیم؟

 

برخی در پاسخ به این سوال میگویند مثلا روزی دو ساعت حقوق مدنی، دو ساعت فلان و یک ساعت فلان را بخوانید. اما بنده با توجه به سابقه ای که در مطالعه دارم اینگونه درس خواندن و پخش کردن تمام دروس در طول روز را پیشنهاد نمیکنم. مهمترین چیز برای آزمون وکالت داشتن تمرکز و پیوستگی مطالعه است. به نظر بنده اگر مثلا ۶ درس را در طول یک روز به مدت سه یا چهار ماه با هم پیش ببرید نه تنها تمرکز شما برای حفظ ارتباط مواد قانونی از دست میرود بلکه عدم رعایت پیوستگی مطالب موجب سر در گمی شما خواهد شد. در این صورت قدرت به خواطر آوردن مطالب کاهش میابد. البته شاید برخی اینگونه درس خواندن را مفید بدانند و با آن موفقیتی نیز کسب کرده باشند. اما بنده هر زمان که به این صورت مطالعه نمودم با شکست مواجه شدم. پس چگونه باید برنامه ریزی کرد. تجربه شخصی بنده چنین است:

دروس را به دو دسته کلی تقسیم بندی کنید. یکی دروس پر اهمیت از نظر ضریب در آزمون و دوم دروسی که فرار هستند وسریع فراموش می شوند.

طبیعی است که از میان مواد امتحانی وکالت پایه یک، دو درس اصول فقه و حقوق تجارت بیشتر فرار بوده و همیشه داوطلبان را اذیت میکند و بدیهی است که ضریب دروس حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی بالاتر از سایر دروس است.

مواد و ضرایب آزمون وکالت

نام درس: حقوق مدنی

 

ضریب: ۳

 

تعداد سوال: ۲۰

 

 

نام درس: آیین دادرسی مدنی

 

ضریب: ۳

 

تعداد سوال: ۲۰

 

نام درس: حقوق جزا

 

ضریب: ۲

 

تعداد سوال: ۲۰

 

نام درس: حقوق تجارت

 

ضریب: ۲

 

تعداد سوال: ۲۰

 

نام درس: آیین دادرسی کیفری

 

ضریب: ۲

 

تعداد سوال: ۲۰

 

نام درس: مبانی استنباط حقوق اسلامی(اصول فقه)

 

ضریب: ۱

 

تعداد سوال: ۲۰

 

میخواهیم برنامه ریزی نه ماهه برای قبولی در آزمون وکالت کنیم. پس دروسی که از نظر ضریب بالاتر هستند در درجه اول اهمیت قرار دارند. پس اصل را در خواندن حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی قرار میدهیم. و آخرین دروسی که مطالعه میکنم دروس فرار هستند. یعنی حقوق تجارت و اصول فقه. وقتی میخواهیم دروس حقوق تجارت و اصول فقه را بخوانیم درجه اول اهمیت حقوق تجارت است چون ضریب بالاتری دارد.

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه برای کنکور درس بخوانیم که خسته نشویم؟

زمانی را برای جمع بندی قرار میدهیم. در زمان جمع بندی تمامی دروس باید دوباره مطالعه شود. اما شیوه مطالعه متفاوت است که در ادامه به آن میپردازیم.

پس جدول اصلی و کلی ما برای درس خواندن به شرح ذیل است:

نام درس

 

مدت کل ۹ ماه

 

حقوق مدنی

 

۸ ماه اصلی

 

چگونه برای آزمون وکالت درس بخوانیم

 

آیین دادرسی مدنی

 

حقوق جزا

 

آیین دادرسی کیفری

 

حقوق تجارت

 

مبانی استنباط حقوق اسلامی

 

(اصول فقه)

 

تمامی دروس باز بر مبنای میزان اهمیت از نظر ضریب و فرار بودن

یک ماه جمع بندی

 

هر برنامه ریزی باید قدرت انعطاف داشته باشد. شاید در میانه راه مریض شوید یا مشکلی برای شما پیش آید که شما نتوانید برنامه را پیش ببرید. اگر برنامه ریزی شما فاقد قدرت انعطاف باشد نگرانی که در نتیجه عقب ماندگی در خواندن دروس در شما ایجاد میشود تمرکز شما را به هم خواهد ریخت. در این صورت دیگر فکر وکالت را از سر خود بیرون کنید. پس در برنامه ریزی بالا چه کنیم؟ به جدول زیر دقت کنید:

نام درس

 

مدت کل ۹ ماه

 

حقوق مدنی

 

۸ ماه اصلی

 

آیین دادرسی مدنی

 

حقوق جزا

 

آیین دادرسی کیفری

 

حقوق تجارت

 

مبانی استنباط حقوق اسلامی

 

(اصول فقه)

 

۷ ماه و سه هفته برای خواندن تمامی دروس و یک هفته زمان برای انعطاف در برنامه ریزی

تمامی دروس باز بر مبنای میزان اهمیت از نظر ضریب و فرار بودن. آخرین درس اصول فقه است.

یک ماه جمع بندی

 

۲۵ روز برای جمع بندی و ۵ روز برای انعطاف برنامه

 

اما این برنامه بسیار کلی است پس ریز برنامه چنین است که شما دو درس را با هم شروع میکنید. دو درس انتخابی اولا از نظر ضریب باید بالاتر از دیگری باشد و ثانیا هم جنس نباشند تا از نظر روحی شما از درس زده نشوید. اگر بنده بخواهم درس بخوانم، درس حقوق مدنی را با آیین دادرسی کیفری با هم مطالعه میکنم و آیین دادرسی مدنی را با حقوق جزا. قبل از اینکه ادامه برنامه ریزی را بگویم ریز دروسی که باید بخوانید را میگویم و سپس با هم برنامه ریزی را ادامه می دهیم.چگونه برای آزمون وکالت درس بخوانیم؟

ریز دروس به همراه مدت زمان برای یادگیری:

 

۱- حقوق مدنی (قانون مدنی، قانون تملک آپارتمانها، قانون حمایت از خانواده، بخش تعیین قیم، امین، تعیین و تکلیف غایب مفقود الاثر و بخش وصیت در قانون امور حسبی، قانون اجاره ۵۶، ۶۲ و ۷۶ به همراه آیین نامه، قانون مسئولیت مدنی) – مدت زمان برای یادگیری یک ماه و نیم. بدون تست.

۲- آیین دادرسی مدنی (قانون آیین دادرسی مدنی، قانون شوراهای حل اختلاف به همراه آیین نامه، قانون اجرای احکام مدنی) – مدت زمان برای یادگیری سه هفته. بدون تست.

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه گرایشهای ارشد عمران- مهندسی منابع آبی را بشناسیم؟

۳- آیین دادرسی کیفری (قانون آیین دادرسی کیفری، قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب به همراه آیین نامه) – مدت زمان برای یادگیری ۱۵ روز. بدون تست.

۴- حقوق جزا (قانون مجازات اسلامی «حقوق جزای عمومی و اختصاصی»، قانون جرایم رایانه ای) – مدت زمان برای یادگیری یک ماه. بدون تست.

۵- حقوق تجارات (قانون تجارت، قانون صدور چک) – مدت زمان برای یاد گیری یک ماه. بدون تست.

۶- اصول فقه – مدت زمان برای یادگیری ۱۵ روز. بدون تست.

پس جدول را تکمیل میکنیم با متوسط خواندن ۸ الی ۱۰ ساعت درس در روز- البته این برنامه برای کسانی است که پایه حقوق آنها قوی است و کمتر نیاز به خواندن کتابهای شرح پیدا می کنند:

نام درس

 

مدت کل ۹ ماه

 

حقوق مدنی به مدت یک ماه و نیم

 

۲ ماه اول

 

آیین دادرسی کیفری به مدت ۱۵ روز

 

حقوق جزا به مدت یک ماه

 

یک ماه و سه هفته دوم

 

آیین دادرسی مدنی به مدت سه هفته

 

حقوق تجارت به مدت ۱ ماه

 

یک ماه و نیم سوم

 

مبانی استنباط حقوق اسلامی (اصول فقه) به مدت ۱۵ روز

حقوق مدنی خواندن خلاصه ها، تقویت نقاط ضعف و تست های موضوعی و خواندن کتاب های ساده ساز دور اندیشان

۲ هفته چهارم

 

آیین دادرسی کیفری خواندن تستهای موضوعی و خواندن کتاب های ساده ساز دور اندیشان

۴ روز پنجم

 

حقوق جزا بررسی خلاصه برداری های و تستهای موضوعی و خواندن کتاب های ساده ساز دور اندیشان

۲ هفته ششم

 

آیین دادرسی مدنی بررسی خلاصه برداری های و تستهای موضوعی و خواندن کتاب های ساده ساز دور اندیشان

۲ هفته هفتم

 

حقوق تجارت بررسی خلاصه برداری های و تستهای موضوعی و خواندن کتاب های ساده ساز دور اندیشان

۲ هفته هشتم

 

اصول فقه بررسی تستهای موضوعی

 

۴ روز نهم

 

این هفت روز به منظور انعطاف در برنامه است که در کل برنامه بالا میتواند پخش شود و یا در آخر برنامه استفاده گردد.

۷ روز

 

خواندن کتاب های ساده ساز و کمک حافظه دور اندیشان به همراه تستهای سالانه. این یک ماه به ۲۵ روز اصلی و ۵ روز برای انعطاف در برنامه تقسیم میشود. در این یک ماه خواندن درس جدید ممنوع، ممنوع و ممنوع است و تنها دروس قبلی را تقویت میکنید. البته پیشنهاد بنده این است که از ۲ هفته چهارم به بعد درس جدید نحوانید و تست موضوعی کار کنید و شیوه تست زنی را یاد بگیرید.چگونه برای آزمون وکالت درس بخوانیم؟

یک ماه آخر

 

چه کتابهایی بخوانیم:

 

۱- در بخش حقوق مدنی

 

– اصل بر خواندن حقوق مدنی در نظم حقوق کنونی دکتر کاتوزیان است. سپس ارجاع موردی به کتب شرح قانون مدنی که معمولا کتب دکتر کاتوزیان و دکتر صفایی است. تستهای موضوعی خانم میترا ضرابی از انتشارات مجد. کتاب ساده ساز و کمک حافظه حقوق مدنی دوراندیشان. سعی کنید مطالب سنگین را خلاصه برداری کنید.چگونه برای آزمون وکالت درس بخوانیم؟

۲- در بخش آیین دادرسی مدنی

 

– کتاب ساده ساز قانون آیین دادرسی مدنی دکتر فرحناکیان از انتشارات میزان به عنوان کتاب اصلی، سپس ارجاع موردی به کتب سه جلدی دکتر عبدالله شمس، تستهای موضوعی حمید ابهری از انتشارات مجد و ساده ساز آیین دادرسی مدنی و کمک حافظه آیین دادرسی مدنی دوراندیشان.

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه تخصص پزشکي قبول شويم؟

۳- در بخش قانون آیین دادرسی کیفری

 

– بنده کتاب شرح خاصی را پیشنهاد نمیکنم. پیشنهاد بنده خواندن خود قانون و خلاصه برداری از آن و تستهای موضوعی رضا شکری و ساده ساز و کمک حافظه دوراندیشان.

۴- در بخش حقوق جزا

 

– پیشنهاد بنده خواندن محشای قانون مجازات اسلامی دکتر گلدوزیان از انتشارات مجد به عنوان کتاب اصلی، کمک حافظه و ساده ساز حقوق جزای عمومی و اختصاصی موسسه دوراندیشان و ساده ساز حقوق جزای عمومی و اختصاصی دکتر نور محمد صبری از انتشارات میزان است.

۵- در بخش حقوق تجارت

 

– کتاب اصلی حقوق تجارت در نظم حقوق کنونی دمرچیلی از انتشارات میثاق عدالت و تستهای موضوعی رضا شکری از انتشارات مجد و کمک حافظه و ساده ساز حقوق تجارت از انتشارات دوراندیشان.

۶- اصول فقه

 

– بنده کتاب ساده ساز اصول فقه دوراندیشان را پیشنهاد میکنم به همراه مطالعه تست موضوعی حسین شهبازی از انتشارات میزان.

در پایان ذکر چند نکته دیگر ضروری است:

 

– توکل به خداوند شرط اصلی است که نباید فراموش نمود.

– داشتن پیوستگی مطالعه و عدم بیقراری در حین درس خواندن و زدن تستهای موضوعی بسیار مفید خواهد بود.

– ایجاد چندین هدف و انگیزه به منظور جلوگیری از دلزدگی.

– یک روز خانواده خود که دارید با هم زندگی می کنید را دور هم جمع کنید و اجمالا بگویید که میخواهید نه ماه برای وکالت درس بخوانید و نیاز به کمک آنها دارید تا هم آرامش را برای شما فراهم کنند و هم اگر دلزده شدید به شما بگویند و شما را به حرکت بیندازند. اگر اینکار را کنید نوعی حس تعهد برای مطالعه در شما ایجاد می شود.

– دیدن فیلم سینمایی و سریال و بازی های رایانه ای و کار با اینترنت کاملا محدود شود. در یک ماه آخر اگر میتوانید گوشی خود را سایلنت کنید. بنده در این مدت یا گوشی خود را خاموش میکردم و یا بر روی قطع تماس اتوماتیک می گذاشتم.

– کتاب آخرین گام وکالت از موسسه دوراندیشان را تهیه کنید و در روزهای پایانی به کارتان می آید.

– خلاصه برداری از دروس به خصوص در مورد حقوق تجارت پیشنهاد میشود.

– در خصوص حقوق تجارت اصل را بر خواندن مقررات شرکتهای سهامی سپس مقررات شرکتهای موضوع قانون ۱۳۱۱، مقررات دلالی، حق العمل کاری، متصدی حمل و نقل، تعریف تاجر (مواد ۱ الی ۲۰) بگذارید.

– در خصوص دادگاههای نظامی و یا مجازات جرائم نظامی سعی کنید تنها تست هایی که در این خصوص آمده است را مطالعه کنید.

– به آخرین آراء وحدت رویه که در سال آزمون صادر شده بسیار توجه کنید.

– به تست ها توجه کنید و هر درسی که میخوانید ابتدا دروسی را بخوانید که بیشتر از آن تست می آید.

– قانون دیوان عدالت اداری و قوانین خاص وکالت را نیز اگر توانستید مطالعه کنید.

 

Related posts

Leave a Comment

ml>