دسته‌ها
تحصیل

چگونه برای قضاوت درس بخوانیم؟

چگونه برای قضاوت درس بخوانیم؟

حتی تاریکترین شب نیز پایان خواهد یافت و خورشید خواهد درخشید، طلوع همیشه بعد از تاریکترین زمان شب اتفاق می افتد! پس چه خوب است تسلیم نشوی به این امید که روزهای خوب خواهند آمد. آقای امیر والایی رتبه ۸۴ آزمون قضاوت و رتبه ۱۳۶ کانون وکلای تهران می گوید: « اولش فقط قصد داشتم در آزمون وکالت شرکت کنم اما درست یک ماه مانده به آزمون قضاوت، تصمیم گرفتم در این آزمون هم شرکت کنم، خیلی از دوستانم می گفتند با یک دست نمی شود دو تا هندوانه برداشت! اما من ثابت کردم هیچ چیز غیرممکن نیست.»

دشواریهای رشته حقوق؟

چگونه برای قضاوت درس بخوانیم؟

بعد از مدتی مواد قانونی از یادم می رفت خیلی ناراحت می شدم چون قدرت تحلیل بالایی داشتم اما شماره مواد از یادم می رفت و  نمی توانستم آنها را از حفظ بگویم. تجارت یکی از دروسی بود که ۸۰% بچه ها به خصوص داوطلبان آزمون وکالت از آن تنفر داشتند و اظهار میکردند که این درس خیلی فرار است و هرچقدر هم که می خوانند زود از یادشان می رود. خوشبختانه من با جی۵ این مشکل را حل کردم و موفق شدم در آزمون وکالت این درس را ۹۰% بزنم.

یک انتخاب مهم؟

چگونه برای قضاوت درس بخوانیم

نمایشگاه کتاب که شروع شد من هم تصمیمم را گرفتم برنامه ای هم برای خودم ریخته بودم که هرطور شده شروع کنم اما راستش نمی دانستم چه طوری؟ دروس حقوقی به شدت فرار بودند و خیلی هم نمی شد روی آنها حسابی باز کرد،به دنبال راهی میانبر بودم و در نهایت تنها چیزی که به ذهنم رسید جی۵ بود.

اولین نشانه های پیشرفت؟

 

با خودم گفتم من هرطور شده اینبار باید تا آخرش بروم. هنوز یکی دوماه نگذشته بود که واقعا پیشرفتم را حس کردم، خیلی جالب بود ظرف مدت کوتاهی به هرآنچه می خواندم مسلط می شدم،حتی سرجلسه درس آیین دادرسی کیفری را ۱۰۰% زدم.

یک خاطره جالب؟

 

یک روز در مترو آقایی را دیدم که بغل دستم نشسته بود و مشغول خواندن آیین دادرسی کیفری بود، هرسوالی را که می خواند من سریع از حفظ شماره ماده و …. را می گفتم، همینطور با تعجب نگاهم می کرد. آخرش هم، شماره تلفن همدیگر را گرفتیم و قرار شد بعد از آزمون نتیجه را به هم خبر بدهیم، بعد از اعلام نتایج وقتی به او گفتم آیین دادرسی کیفری را ۹۸% زدم خیلی تعجب کرد خودش این درس را فقط ۳۰% زده بود، می گفت: من سه سال است که دارم آزمون وکالت می دهم و موفق نمی شوم واقعا تو اینهمه تسلط را چطور به دست آوردی؟! از من خواست برایش برنامه ریزی کنم و قول داد که برای آزمون امسال حتما از جی۵ استفاده کند.

چند قدم تا اولین ایستگاه موفقیت؟

 

سرجلسه بدون اینکه خیلی فکر کنم سریع گزینه درست را پیدا می کردم، یکی از دوستان در صندلی کنار من نشسته بود وقتی می دید من سریع صفحه به صفحه جلو می روم با تعجب گفت: تو چطور تند تند تست ها را می زنی؟اشتباه نمی کنی؟ جالب بود که من حتی وقت اضافه هم آوردم، یکی از بزرگترین مشکلاتی که بچه ها سرجلسه تجربه می کنند همین کمبود وقت است.

بالاترین درصدهای شما؟

 

دروس آیین دادرسی کیفری، تجارت،آیین دادرسی مدنی و جزا را در آزمون وکالت به ترتیب ۱۰۰%، ۹۰%، ۸۰% و ۷۰% زدم در آزمون قضاوت هم اکثر دروس را بالای ۸۰% زدم.

روزهایی که تمام تلاشهای شما به ثمر نشستند؟

 

رئیسم می گفتند، محال است قبول شوی. گفتم شک نکنید که من قبولم، حتی شماره داوطلبی ام را هم به ایشان دادم تا خودشان نتیجه را به من خبر بدهند. یک روز در دفتر نشسته بودیم ایشان آمدند و گفتند نتایج آزمون قضاوت منتشر شده اما تو قبول نشدی، همانجا  خشکم زد! با ناراحتی روی زمین نشستم گفتم: نه! امکان ندارد، خندیدند و گفتند: شوخی کردم قبول شدی آن هم با رتبه ۸۴. جالب بود ایشان خودشان دکترای حقوق داشتند چندین بار هم در آزمون وکالت شرکت کرده بودند اما قبول نشده بودند، به من گفتند: باشه، قضاوت رو قبول شدی اما وکالت رو بعید می دونم. روزی که نتایج آزمون وکالت مشخص می شد، باز هم خود ایشان نتیجه را به من خبر دادند و به شوخی گفتند قبول نشدی، این دومین باری که به من شوک وارد می کردند کمی بعد در حالی که خبر قبولی ام را دادند با لبخند گفتند: حالا مطمئن تر شدم که من در انتخاب تو اشتباه نکرده بودم، کارت واقعا عالی بود.

چند قدم جلوتر؟

 

هدف بعدی من قبولی در آزمون ارشد است، دلم می خواهد به عنوان استاد دانشگاه و در کنارش به عنوان وکیل در شرکت های حقوقی مشغول به کار شوم.

حرفی با تمام علاقه مندان به حقوق و وکالت؟

 

خیلی از دوستان بودند که برای شرکت در کلاسهای آمادگی آزمون، میلیون ها خرج کردند بارها آزمون دادند و قبول نشدند؛ دوست دارم به همه بچه ها به خصوص آن دسته که از  لحاظ مالی ضعیف هستند و توان پرداخت این هزینه های گزاف را ندارند بگویم رمز موفقیت داشتن یک برنامه ریزی قوی است در کنارش خوبی جی۵ این است که شما بیهوده برای تکرارهای اضافی وقت نمی گذارید، اگر ناامید شده اید حداقل یکبار دیگر به خودتان فرصت بدهید یکی دوماه این جی برگ ها را امتحان کنید و جدی برایشان وقت بگذارید مطمئن باشید به زودی لذت شیرین قبولی را تجربه می کنید.

حتی تاریکترین شب نیز پایان خواهد یافت و خورشید خواهد درخشید، طلوع همیشه بعد از تاریکترین زمان شب اتفاق می افتد! پس چه خوب است تسلیم نشوی به این امید که روزهای خوب خواهند آمد. هنوز هم برای خیلی ها جای سوال است که آقای امیر والایی  چطور بلافاصله بعد از اتمام دوره کارشناسی خود، در حالیکه اولین بار بود آزمون قضاوت و وکالت را تجربه می کردند، با پشتکاری حیرت انگیز موفق به کسب رتبه ۸۴ آزمون قضاوت و رتبه ۱۳۶ کانون وکلای تهران شدند، این همسفر جی۵ ای می گوید: « اولش فقط قصد داشتم در آزمون وکالت شرکت کنم اما درست یک ماه مانده به آزمون قضاوت، تصمیم گرفتم در این آزمون هم شرکت کنم، خیلی از دوستانم می گفتند با یک دست نمی شود دو تا هندوانه برداشت! اما من ثابت کردم هیچ چیز غیرممکن نیست.»چگونه برای قضاوت درس بخوانیم؟

تنظیم از : فیروزه جمشیدی

 

علاقه شما به رشته حقوق از چه زمانی آغاز شد؟

 

چندسال پیش خاله من دانشجوی رشته حقوق دانشگاه علامه بودند، از آنجاییکه ایشان روشن دل هستند خیلی وقت ها من به دانشگاه می رفتم تا بعد از کلاس، تا خانه همراهی شان کنم، کم کم همین رفت و آمدها و نشستن سر کلاسهای درس باعث علاقه من به مباحث حقوقی شد، مهمتر از همه وقتی دیدم خاله ام با پشتکاری فوق العاده بر تمام موانع غلبه کردند، موفق شدند تا مقطع دکترای حقوق پیش بروند و به عنوان وکیلی حاذق فعالیت کنند من هم تصمیم گرفتم تمام تلاش و توانم را به کار بگیرم تا مثل ایشان در آزمون های حقوقی برنده شوم.

شما از چه زمانی با جی۵ آشنا بودید؟

 

من از دوره دبیرستان جعبه جی۵ را داشتم اما هیچ وقت درست از آن استفاده نمی کردم در نهایت هم آن را کنار گذاشتم، بعدها وقتی وارد رشته حقوق شدم فهمیدم که تسلط به مواد قانونی فوق العاده اهمیت دارد، جی۵ را میانبری برای رسیدن به این تسلط یافتم دوباره به آن اعتماد کردم و این حس اطمینان به مرور بیشتر شد طوریکه درسهای ضریب بالایی مثل جزای عمومی، جزای اختصاصی، آیین دادرسی کیفری، آیین دادرسی مدنی و تجارت را با درصدهایی بالا در آزمون وکالت زدم.

دشواریهای رشته حقوق؟

 

جالب بود در دوره کارشناسی برخلاف خیلی از دوستانم که نمی توانستند با دروس سنگین حقوقی ارتباط برقرار کنند، برعکس من از عمومی ها متنفر و عاشق و شیفته متون حقوقی بودم طوریکه اصلا خسته نمی شدم.البته گاهی برای خود من هم نگرانی هایی پیش می آمد، اصلی ترین موضوع بحث تسلط به مواد قانونی بود. بعد از مدتی مواد قانونی از یادم می رفت خیلی ناراحت می شدم چون قدرت تحلیل بالایی داشتم اما شماره مواد از یادم می رفت و  نمی توانستم آنها را از حفظ بگویم. تجارت یکی از دروسی بود که ۸۰% بچه ها به خصوص داوطلبان آزمون وکالت از آن تنفر داشتند و اظهار میکردند که این درس خیلی فرار است و هرچقدر هم که می خوانند زود از یادشان می رود. خوشبختانه من با جی۵ این مشکل را حل کردم و موفق شدم در آزمون وکالت این درس را ۹۰% بزنم.

یک انتخاب مهم؟

 

بعد از پایان دوره کارشناسی نگذاشتم هیچ وقفه ای بیفتد مهمترین عاملی که باعث موفقیت شما در آزمونهای حقوقی می شود سپردن مواد قانونی به حافظه بلند مدت است، نمایشگاه کتاب که شروع شد من هم تصمیمم را گرفتم برنامه ای هم برای خودم ریخته بودم که هرطور شده شروع کنم اما راستش نمی دانستم چه طوری؟ دروسی مثل آیین دادرسی کیفری، آیین دادرسی مدنی، جزا و ….به شدت فرار بودند و خیلی هم نمی شد روی آنها حسابی باز کرد، وقتی به کارنامه رتبه های تک رقمی سالهای گذشته نگاه می کردم، اکثرشان این دروس را با درصد بالایی زده بودند. من به دنبال راهی میانبر بودم و تنها چیزی که به ذهنم می رسید برگشت دوباره به جی۵ بود، این شد که جی برگ های آماده حقوق را از نمایشگاه کتاب خریداری کردم.چگونه برای قضاوت درس بخوانیم؟

اولین نشانه های پیشرفت؟

 

اوایل ارتباط برقرار کردن با جعبه جی۵ کمی برایم سخت بود حتی چندبار جعبه را کنار گذاشتم، اما بعد با خودم گفتم من هرطور شده اینبار باید تا آخرش بروم. هنوز یکی دوماه نگذشته بود که واقعا پیشرفتم را حس کردم، خیلی جالب بود ظرف مدت کوتاهی به هرآنچه می خواندم مسلط می شدم مشکل اکثر بچه های حقوق هم همین است خیلی ها به خوبی می توانند موضوعی را تحلیل کنند اما عدم تسلط به مواد و مباحث قانونی، سرجلسه امتحان زمان زیادی از آنها میگیرد. من حتی سرجلسه درس آیین دادرسی کیفری را ۱۰۰% زدم این درس را ظرف ۵ دقیقه جواب دادم یعنی تا این حد احساس تسلط می کردم.

فرق شما با همکلاسی هایتان؟

 

دوران دانشجویی به خاطر علاقه زیادم به رشته حقوق، در یکسری از موسسات و شرکت های حقوقی مشغول به کار شده بودم، یعنی هم به صورت تئوری در دانشگاه و هم به صورت عملی در محل کارم مدام با مباحث و پرونده های حقوقی سر و کار داشتم، این برای من جذابیت ویژه ای داشت و حتی یکی از مهمترین دلایل موفقیتم در آزمون وکالت بود، در حالیکه خیلی از همکلاسی هایم صرفا نگاهی تئوری به درس حقوق داشتند و عملا هیچ تجربه و ذهنیتی از این رشته کاربردی در جامعه نداشتند، این موضوع به من کمک می کرد تا در آزمون وکالت با داشتن قدرت تحلیل بالا راحت تر بتوانم از پس سوالات مفهومی بر بیایم.

یک خاطره جالب؟

 

دقیقا از تیرماه بود که با جدیت تمام شروع کردم به مطالعه، جالب بود یک روز در مترو آقایی را دیدم که بغل دستم نشسته بود و مشغول خواندن آیین دادرسی کیفری بود، هرسوالی را که می خواند من سریع از حفظ شماره ماده و …. را می گفتم، همینطور با تعجب نگاهم می کرد کمی که گذشت گفت: مگه تو چند ساله که داری آزمون می دی؟! اینهمه تسلط! هرچقدر از جی۵ برایش گفتم و  اینکه امسال اولین باری است که می خواهم آزمون وکالت بدهم اصلا باور نمی کرد آخرش هم، شماره تلفن همدیگر را گرفتیم و قرار شد بعد از آزمون نتیجه را به هم خبر بدهیم، بعد از اعلام نتایج وقتی به او گفتم آیین دادرسی کیفری را ۹۸% زدم خیلی تعجب کرد خودش این درس را فقط ۳۰% زده بود، می گفت: من سه سال است که دارم آزمون وکالت می دهم و موفق نمی شوم واقعا تو اینهمه تسلط را چطور به دست آوردی؟! از من خواست برایش برنامه ریزی کنم و قول داد که برای آزمون امسال حتما از جی۵ استفاده کند.چگونه برای قضاوت درس بخوانیم؟

چند قدم تا اولین ایستگاه موفقیت؟

 

درست چند هفته مانده به آزمون، به قدری احساس تسلط می کردم که گاهی با خودم می گفتم درس خواندن دیگر بس است، من که همه چیز را بلدم اما تا روز آزمون مرور جی برگ ها را ادامه دادم، سرجلسه هیچ تفاوتی بین تست ها و جی برگ هایی که خوانده بودم احساس نمی کردم انگار جی برگ ها در ذهنم نقش می بستند و بدون اینکه بخواهم خیلی فکر کنم سریع گزینه درست را پیدا می کردم، یکی از دوستان در صندلی کنار من نشسته بود وقتی می دید من سریع صفحه به صفحه جلو می روم با تعجب گفت: تو چطور تند تند تست ها را می زنی؟اشتباه نمی کنی؟ جالب بود که من حتی وقت اضافه هم آوردم، یکی از بزرگترین مشکلاتی که بچه ها سرجلسه تجربه می کنند کمبود وقت است حتی فرصت نمی کنند سوالات را کامل بخوانند و این کمبود وقت عذاب آور است.

بالاترین درصدهای شما؟

چگونه برای قضاوت درس بخوانیم

دروس آیین دادرسی کیفری، تجارت،آیین دادرسی مدنی و جزا را در آزمون وکالت به ترتیب ۱۰۰%، ۹۰%، ۸۰% و ۷۰% زدم در آزمون قضاوت هم اکثر دروس را بالای ۸۰% زدم.

روزهایی که تمام تلاشهای شما به ثمر نشستند؟

 

بعد از آزمون خبردار شدم که در یک شرکت حقوقی آزمون استخدامی برگزار می شود  من هم برای مصاحبه به آنجا رفتم، آنقدر جمعیت زیادی آمده بودند اکثرشان هم یا وکیل بودند یا دکترای حقوق داشتند، اولش کمی ناامید شدم استرس زیادی داشتم تا اینکه نوبت به من رسید هرسوالی که از من می پرسیدند با تسلط کامل پاسخ می دادم همین باعث شد به مصاحبه بعدی که سخت تر بود دعوت بشوم، در نهایت از من خوششان آمد و استخدامم کردند. رئیس من می گفت اینهمه تسلط و تجربه ای که داشتی خیلی برای ما عجیب بود به ایشان گفتم در آزمون های حقوقی شرکت کرده ام اما می گفتند محال است قبول شوی، گفتم شک نکنید که من قبولم، حتی شماره داوطلبی ام را هم به ایشان دادم تا خودشان نتیجه را به من خبر بدهند. یک روز در دفتر نشسته بودیم رئیسم آمدند و گفتند نتایج آزمون قضاوت منتشر شده اما تو قبول نشدی، همانجا  خشکم زد! با ناراحتی روی زمین نشستم گفتم: نه! امکان ندارد، خندیدند و گفتند: شوخی کردم قبول شدی آن هم با رتبه ۸۴. جالب بود ایشان خودشان دکترای حقوق داشتند چندین بار هم در آزمون وکالت شرکت کرده بودند اما قبول نشده بودند، به من گفتند: باشه، قضاوت رو قبول شدی اما وکالت رو بعید می دونم. روزی که نتایج آزمون وکالت مشخص می شد، باز هم خود ایشان نتیجه را به من خبر دادند و به شوخی گفتند قبول نشدی، این دومین باری که به من شوک وارد می کردند کمی بعد در حالی که خبر قبولی ام را دادند با لبخند گفتند: حالا مطمئن تر شدم که من در انتخاب تو اشتباه نکرده بودم، کارت واقعا عالی بود.

چند قدم جلوتر؟

 

هدف بعدی من قبولی در آزمون ارشد است دوست دارم در یکی از معتبرترین دانشگاه های تهران قبول بشوم و ادامه تحصیل بدهم، دلم می خواهد به عنوان استاد دانشگاه و در کنارش به عنوان  وکیل در شرکت های حقوقی مشغول به کار شوم، زبانم را هم با جی۵ قوی می کنم و مدرک IELTS ام را می گیرم.

حرفی با تمام علاقه مندان به حقوق و وکالت؟

 

خیلی از دوستان بودند که برای شرکت در کلاسهای آمادگی آزمون، میلیون ها خرج کردند بارها آزمون دادند و قبول نشدند؛ دوست دارم به همه بچه ها به خصوص آن دسته که از  لحاظ مالی ضعیف هستند و توان پرداخت این هزینه های گزاف را ندارند بگویم رمز موفقیت داشتن یک برنامه ریزی قوی است در کنارش خوبی جی۵ این است که شما بیهوده برای تکرارهای اضافی وقت نمی گذارید مطمئن هستید آن زمانی را که برای مرور جی برگ ها صرف کرده اید صد درصد مفید و نتیجه بخش بوده، خیلی ها هستند که برای کنکور کتاب را چندین دور می خوانند اما چون برنامه ریزی و روش درستی ندارند بعد از مدتی هرچه خوانده اند از یادشان و هرچه زحمت کشیده اند به باد می رود.

کلام پایانی؟

 

اگر ناامید شده اید حداقل یکبار دیگر به خودتان فرصت بدهید یکی دوماه این جی برگ ها را امتحان کنید و جدی برایشان وقت بگذارید مطمئن باشید به زودی لذت شیرین قبولی را تجربه می کنید.

خوندن مصاحبه ی شما بهمون خیلی انگیزه میده .امیدوارم ماهم جز قبول شدگان باشیم.ب امید خدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *