اینترنت

چگونه برای وبلاگ قالب بگذاریم؟

چگونه برای وبلاگ قالب بگذاریم

کاربرانی که می‌خواهند قالب خود را ویرایش کنند، قالب جدیدی برای وبلاگ خود طراحی کنند یا قالبی را به blog.ir منتقل کنند،‌ نیاز به لیستی کامل از تگ‌های قابل استفاده در بلاگ.آی آر دارند. در اینجا لیست تقریبا کامل تگ‌ها و نحوه‌ی کار با آنها بیان شده‌است.

تگ‌ها در blog.ir در حالت کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

تگ‌های ساده که به صورت تکی به کار می‌روند مانند (*post_title*) و (*blog_image*) و …

این تگ‌ها هنگام نمایش قالب به یک متن تبدیل می‌شوند، مثلا تگ اول به عنوان مطلب تبدیل می‌شود و تگ دوم به آدرس تصویر بلاگ.

دقت کنید که در برخی موارد این تگ‌ها می‌توانند خالی باشند، مثلا وقتی اگر سایتی تصویر بلاگ انتخاب نکرده باشد، تگ (*blog_image*) اصطلاحا خالی خواهد بود.

چگونه برای وبلاگ قالب بگذاریم

 

تگ‌های مرکب،تگ‌هایی هستند که مانند تگ‌های html تگ باز و بسته دارند و داخل آنها می‌تواند متن و یا تگ‌های دیگر قرار بگیرد، مانند و . در این نوع تگ‌ها علامت / که قبل از نام تگ قرار می‌گیرد، نشان‌گر بسته شدن تگ می‌باشد.

در قالب‌های بلاگ سه نوع تگ مرکب وجود دارد:

 

معمولا این تگ‌ها حالت شرطی دارند، یعنی محتوای داخل آن‌ها در شرایط خاص نمایش داده می‌شود.

مثلا در مورد تگ اگر یک وبلاگ منو نداشته باشد، محتوای داخل این تگ به کلی حذف شده و نمایش داده نمی‌شود.

یا مثلا تگ تنها زمانی نشان داده می‌شود که یک مطلب از بلاگ به صورت جدا در حال نمایش باشد (مثلا آدرس صفحه http://foo.blog.ir/post/bar باشد).

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه عکس هایی که در آنها تگ شده اید مخفی کنید؟

یا تگ تنها زمانی نشان داده می‌شود که در حال نمایش لیست مطالب باشیم (مثلا صفحه اول بلاگ، یا صفحه لیست مطالب یک موضوع)

این تگ‌های برای نمایش تعدادی مورد (مثلا مطلب، موضوع، نظر، یک گزینه در منو) به کار می‌روند، و محتوای داخل آن‌ها به ازای هر مورد تکرار می‌شود.

مثلا تگ ، در صفحه اول بلاگ برای نمایش لیست مطالب استفاده می‌شود و محتوای این تگ به ازای هر مطلب تکرار خواهد شد.

مثلا فرض کنید بلاگی، سه مطلب با عناوین my first post و my second post و my third post دارد.

دقت کنید که اگر این بلاگ هیچ مطلبی نداشته باشد، کل محتوای تگ نمایش داده نمی‌شود (شامل عبارت Here are my posts).

همانطور که گفته شد محتوای برخی از تگ‌ها می‌تواند خالی باشد (مثلا تگ (*blog_image*) وقتی کاربر تصویری برای بلاگ خود انتخاب نکرده باشد خالی است). با استفاده از این تگ می‌توان خالی یا تهی نبودن یک تگ را به شکل زیر چک کرد.

مثلا در مثال بالا تگ تنهای زمانی نشان داده می‌شود که بلاگ تصویر داشته باشد و در غیر این صورت متن جایگزین نمایش داده می‌شود. همان طور که در مثال مشخص است از می‌توان برای چک کردن خالی نبودن یک تگ استفاده کرد.

 

همانطور که در تنظیمات وبلاگ قابل انتخاب است، روش‌های آدرس‌دهی مختلفی برای مطالب وجود دارد که همگی همزمان فعال هستند (مثلا بر اساس شماره‌ی ترتیبی یا تاریخ و …) و همینطور برای آدرس‌دهی با تاریخ، همزمان تاریخ‌های شمسی و میلادی قابل استفاده می‌باشند (توضیح بیشتر). از تگ (*post_link*) برای ساخت انواع مختلف آدرس می‌توانید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه ping خود را کاهش دهيم؟

پارامتر link_style نوع آدرس‌دهی می‌باشد که می‌تواند یکی از این موارد انتخاب شود: date_url , month_url , date , url , seq_num , seq_num_url (که هر کدام متناظر با یک گزینه در تنظیمات بلاگ هستند)

پارامتر calendar نیز تقویم مورد استفاده (شمسی یا میلادی) را مشخص می‌کند که پیش‌فرض آن بر اساس تنظیمات بلاگ مشخص می‌شود و می‌توانید jalali یا gregorian باشد.

* استفاده از تگ (*post_date*) و همچنین بقیه تگ‌های تاریخ، به صورت پیشرفته زیر نیز ممکن است: (*post_date format=”…”*) نیز ممکن است که به جای سه نقطه می‌توان فرمت دلخواه برای نمایش را انتخاب کرد، برای مثال  (*post.date format=”%Y”*) سال ایجاد مطلب را به صورت ۴ رقمی نشان می‌دهد. برای اطلاع از فرمت مورد استفاده می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

تمامی تگ‌‌های زیر مانند تگ می‌باشند ولی برای نمایش جعبه‌های مختلف مربوط به مطالب استفاده می‌شوند.

برای تمام تگ‌های بالا، می‌تواند تعداد موارد نشان داده شده را با پارامتر max مشخص کرد. مثلا برای نمایش ۱۵ عدد از آخرین مطالب بلاگ، می‌توان از کد زیر استفاده کرد:

چگونه برای وبلاگ قالب بگذاریم

 

 

 

 

1+

Related posts

Leave a Comment

ml>