دسته‌ها
تحصیل

چگونه برای کنکور ارشد روانشناسی برنامه ریزی کنیم؟

بهتر است ابتدا از هر درس یک منبع را حداقل مطالعه کنید، سپس سراغ کتاب های نکته و خلاصه و تست بروید که با سوالات کنکوری و مباحثی که در آزمون روی آنها تاکید می شود آشنا شوید. در مورد برنامه ریزی شما ابتدا باید یک برنامه کلی بچینید به این نحو که مثلا در تابستان می خواهید چه حجمی از کتابها را بخوانید. مثلا فرض کنید در تیر ماه هستیم. به عنوان مثال با خود قرار می گذارید که نصف تمام کتاب ها را در تابستان بخوانید. حالا باید برای دو ماه باقی مانده برنامه ریزی کنید یعنی نصف در مرداد و نصف در شهریور. حالا برای مرداد ماه و مثلا درس فیزیولوژی. طبق این برنامه 4 فصل اول کتاب خداپناهی را باید برای مرداد بخوانید. یعنی در هفته یک فصل. کتاب خداپناهی را ورق بزنید و ببینید حدودا هر صفحه چقدر از شما وقت می برد ( یا هرفصل ) و شروع به برنامه ریزی برای هر هفته مرداد ماه و هر روز آن، کنید. این نوع برنامه ریزی ممکن است چندین ساعت وقت شما را بگیرد اما ارزش آن را دارد. یک روز برای تمام ماه برنامه بریزید. اگر احیانا روزی به برنامه خود نرسیدید نگران نشوید. روز بعد آن را پیگیری کنید.

در کل اگر برنامه خواندن شما را روی 6 ساعت تنظیم کنیم، می توانیم آن را به 4 تا یک ساعت و نیم تقسیم کنیم. یکی از این 1.5 ساعتها حتما باید زبان باشد. 3 بازه دیگر را روی 3 درس متمرکز کنید. مثلا آمار، رشد و علم النفس. فردای آن روز 3 بازه دیگر می شود بالینی مرضی فیزیولوژی. سعی کنید همه ی درسهای خسته کننده را در یک روز نگذارید. مثلا رشد یا مرضی که ممکن است شیرین باشد را در لابلای دروس سخت بگنجانید. با این برنامه ریزی در هفته 2 الی 3 بار به هر درس می رسید. مثلا شنبه و دوشنبه و چهارشنبه در برنامه آمار دارید. حالا روز دوشنبه که شروع به خواندن آمار می کنید ابتدا درس روز شنبه را یک مرور کنید و بعد به درس جدید آمار بپردازید.چگونه برای کنکور ارشد روانشناسی برنامه ریزی کنیم؟

ضمن اینکه این بازه های 1 ساعت و نیمه ممکن است برای هر کس متفاوت باشد. مثلا شما شاید راحت تر باشید که بازه هایتان دو ساعته باشد.این بستگی به سیستم شما برای درس خواندن دارد. در مورد تست حداقل دو بار مطلب را خوانده باشید تا برایتان جا بیفتد. حتما خلاصه نویسی کنید. خواندن خلاصه هاست که شما را جلو می اندازد. بعد از خواندن کتاب مرجع، کتاب های خلاصه مثل پوران یا مدرسان شریف را بخوانید تا متوجه شوید که از چه قسمت هایی بیشتر سوال می آید و کنکوری خواندن چگونه است. چند تست هم در هر مبحث بزنید اما نه همه ی تستها. تست اگر بدون تسلط زده شود، ارزش آن از بین می رود.

چگونه برای کنکور ارشد روانشناسی برنامه ریزی کنیم

 

 نکته آخر در مورد آمار سعی کنید آن را خوب بفهمید. سوالات کنکور کاملا به سمت مفهومی شدن پیش رفته است. به جزوه اکتفا نکنید و حتما یک کتاب مرجع مثل کتاب دلاور را بخوانید و خوب آن را بفهمید. خلاصه نویسی را به هیچ عنوان فراموش نکنید و در مورد آن تنبلی نکنید. یک ماه مانده به کنکور فقط
خلاصه ها به شما آرامش می دهد. در تابستان می توانید با روزی 6 ساعت شروع کنید اما در پاییز باید آن را به 8 ساعت رسانده و در زمستان هم به 10 ساعت برسانید. سعی کنید بدون نگرانی فقط به مطالعه کتاب ها بپردازید.چگونه برای کنکور ارشد روانشناسی برنامه ریزی کنیم؟

هفته اول را با این قصد مطالعه کنید تا کم کم دستتان بیاید که برای هر درس و هر کتاب چقدر وقت لازم است. پس از این هفته شروع به یک برنامه ریزی کلی کنید (اینکه تا آخر ماه باید چقدر بخوانید) و سپس یک برنامه جزیی برای هر روز بریزید. ضمن اینکه به هیچ عنوان نباید به کتاب های نکته و تست اکتفا کنید و الا نتیجه ای نخواهید گرفت. استرس تمام کردن کتابها را نداشته باشید. این استرس خود بر تمرکز شما اثر گذار است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *