تحصیل

چگونه برای کنکور کارشناسی ارشد عمران درس بخوانیم؟

قبل از شروع به مطالعه ی دروس مختلف کنکور کارشناسی ارشد عمران ، داوطلب می بایست از منابع دروس مختلف این آزمون شناختی نسبی پیدا کرده و سپس با توجه به فاکتورها و توانایی های خود برای مطالعه ی دروس منابع ارشد عمران ، برنامه ریزی نماید.

توجه داشته باشید که روش های مطالعه ی داوطلبان مختلف کنکور ارشد عمران تا حد زیادی با یکدیگر تفاوت دارد ، لذا شما می بایست با توجه به برنامه ریزی و استراتژی مطالعه برای آمادگی آزمون ارشد عمران ، به صورت انتخابی از هر درس منابع ارشد عمران حجم خاصی را مطالعه نمایید . ( چه بسا بعضی دروس کلا حذف گردند.)

در آزمون کنکور کارشناسی ارشد عمران شما با چنین دفترچه ای مواجه خواهید بود :

منابع ارشد عمران

تعداد کل سوالات :   ۱۳۵سوال

زمان کل:   ۲۵۰ دقیقه

یعنی برای هر سوال چیزی حدود ۲ دقیقه (اندکی کم تر ) وقت خواهید داشت .
حال به سراغ منابع ارشد عمران می رویم و به این سوال پاسخ خواهیم داد که برای این دروس کارشناسی ارشد عمران ، چه مواردی می بایست مورد مطالعه قرار گیرند .

اول : زبان

همان طور که مشاهده می فرمایید ، تعداد سوالات این درس نسبت به سایر دروس کنکور ارشد عمران بیش تر است ، با توجه به این که بسیاری از سوالات نیازی به تفکر زیاد ندارند ، یک شروع خوب برای آزمون بوده و در ابتدای دفترچه گذاشته شده است. برای شناخت بیش تر این درس توصیه می شود حتما و حتما نوشته ی پیشین در این رابطه یعنی مقاله ی زبان کنکور ارشد عمران را مطالعه فرمایید.

دوم : ریاضیات

در مورد درس ریاضیات باید به این نکته اشاره داشت که همواره بسیاری از داوطلبان از حذف این درس در کنکور کارشناسی ارشد عمران حرف می زنند ، با این حال داشتن یک دید کلی نسبت به چنین درسی توصیه می گردد. به عنوان مثال از این ۲۵ سوال مطرح شده در آزمون شاید بتوان به تعدادی زیادی از سوالات ریاضی ۱ ( مباحث ساده مثل حد ، مشتق ، انتگرال ، سری ها و …) پاسخ داد . اگر به ریاضی ۲ و معادلات نیز علاقه دارید ، می توانید روی مباحث خاصی از آن سرمایه گذاری نمایید و موفق به کسب درصدی قابل قبول و غیر از صفر (مثلا ۲۰ درصد) در کنکور ارشد عمران شوید.

کارشناسی ارشد عمران

سوم : مکانیک جامدات

در این درس نیز می توانید از کتب موجود در بازار استفاده نمایید . کتاب های تحلیل ۱ و ۲ و نیز مقاومت مصالح مباحث این دروس را مورد بررسی قرار می دهند. در این دروس دقت کنید که سوالات تحلیل و مقاومت در کنکور ارشد عمران نیازمند یک دید مهندسی بوده و به نسبت وقت گیر هستند لذا ممکن است که به سادگی نتوانید زمان را در آن ها مدیریت کنید . با این حال این دروس علی رغم وقت گیر بودن ،اهمیت بسیار زیادی داشته و مورد علاقه ی دانشجویان کارشناسی ارشد عمران هستند و در آزمون دکترا نیز مطرح می گردند. در ضمن فراموش نکنید که در مطالعه برای آمادگی کنکور کارشناسی ارشد عمران درس تحلیل سازه ها حجیم ترین درس می باشد. پس زمان قابل توجهی را برای مطالعه ی آن در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه بدون شير پنکيک صبحانه درست کنيم؟

چهارم : مکانیک خاک و پی سازی

این دروس نیز از جمله مباحثی هستند که ، داوطلبانی که از سایر رشته ها به آزمون کارشناسی ارشد عمران روی می آورند ، به راحتی می توانند با آن ها ارتباط برقرار نمایند. البته می بایست به این نکته توجه داشت که مکانیک خاک به حد قابل توجهی از درس پی سازی یا مهندسی پی پیچیده تر بوده و لذا می بایست وقت بیش تری برای آن در نظر گرفته شود. در صورتی که شما نیز از سایررشته ها بوده و در درک این درس مشکل دارید ، می توانید برای آشنایی مقاله ی مکانیک خاک ارشد عمران را مطالعه نمایید.

ارشد عمران

پنجم : مکانیک سیالات و هیدرولیک

در این مورد هم مانند مورد پیشین باید این نکته ذکر گردد که درس هیدرولیک نسبت به درس مکانیک سیالات تا حد قابل توجهی ساده تر می باشد ، لذا داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد عمران همواره از درس هیدرولیک به عنوان درسی امتیاز آور در کنکور ارشد عمران استفاده می نمایند. در مقابل درس مکانیک سیالات پیچیدگی نسبتا بیش تری داشته و بسیاری از افرادی که با آن آشنایی ندارند ، تصمیم به حذف آن می گیرند . با این حال علی رغم حجیم بودن می توان از این درس امتیاز قابل توجهی کسب نمود . برای رفع مشکل پیچیدگی نیز می توان از کلاس هایی که در این زمینه برگزار می گردد اشاره نمود .

ششم : طراحی

شاید در نگاه اول با خود فکر کنید که چون این درس در کنکور ارشد عمران ، تعداد سوالات بیش تری دارد ، لذا مانند درس زبان که در بالا ذکر گردید ، می بایست به شدت مورد مطالعه قرار گیرد . اما اصلا چنین نیست و در واقع دقیقا برعکس است . درست است که تعداد سوالات طراحی در آزمون ارشد عمران مانند زبان ۳۰ سوال می باشد و از این لحاظ تعداد درصد بیش تری را به خود اختصاص می دهد ، اما این درس در واقع متشکل از چهار درس فولاد ، بتن ، راهسازی و روسازی می باشد . که مجموع سوالات این چهار درس در باکس طراحی مطرح می گردد.

این نکته را نیز خدمتتان عرض نمایم که بیش تر داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد عمران در این مجموعه برخی از دروس را حذف می کنند. غالب داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد عمران ، تکیه بر حذف دو درس بتن و روسازی به علت پیچیدگی بسیار زیاد این دروس دارند . با این حال نمی توان گفت که به صورت کلی این کار درست و مناسب شرایط است . در مجموع با داشتن یک دید کلی می توان گفت که اصلا حذف یک درس به صورت کامل اشتباه است . برای این منظور می توانید به مقاله ی بتن ارشد عمران مراجعه نمایید.

منابع کنکور ارشد عمران

سوال: چگونه در کنکور ارشد عمران موفق شویم ؟

در حقیقت موفقیت در کنکور ارشد عمران، اصلا به گونه ای که شاید انتظار آن را داشته باشید نیست. حقیقت نهایی که با بررسی داوطلبان مختلف به آن رسیده ایم این است که سوالات عموما هیچ قاعده و قانون خاصی ندارد! در کنکور ارشد عمران، تلاش بیش تر الزاما باعث موفقیت بیش تر نمی شود. شاید برایتان عجیب باشد، اما می توان بسیاری را مثال زد که با وجود مطالعه روزانه ده تا دوازده ساعت، رتبه ای بالای ۵۰۰ کسب کرده اند!!!

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه عمدا استفراغ کنیم؟

این در حالی است که افرادی که به نسبت باهوش تر یا زیرک تر هستند، توانسته اند با روزی ۴ تا ۵ ساعت مطالعه با کیفیت بالا و متکی بر برنامه، به رتبه های زیر ۵۰ دست یابند. (نمونه اش خود بنده که روزانه به طور میانگین کم تر از ۴ ساعت مطالعه داشتم و نهایتا به هدف خود یعنی مدیریت ساخت دانشگاه تهران رسیدم!)

پس چگونه رتبه خوب کسب کنیم ؟

اگر در این شرایط کنکور ارشد عمران که هیچ گونه ثبات و قاعده و قانونی ندارند، شما به یک باره از یک کنار شروع به خواندن کنید، حتی در صورتی که ساعات مطالعه شما زیاد باشد به احتمال زیاد شکست خواهید خورد. شما برای موفقیت به چند عامل نیاز دارید که در قسمت زیر آن ها را شرح خواهیم داد:

۱- تکنیک: بگذارید به شما راحت بگوییم که با شرایط حال حاضر کنکور شما بدون تکنیک قطعا موفق نخواهید بود. در حقیقت شما بایستی یک سری تکنیک ها و روش ها درباره مطالعه دروس مختلف بدانید. در این وب سایت ما سعی کرده ایم که تا حد امکان برخی آن ها را شرح دهیم. در حقیقت تکنیک و روش مطالعه برای هر درس، هر مبحث، و به اقتضای هر فرد کاملا متفاوت است. ما در طرح مشاوره خود، به هر کسی بر مبنای روند به شما خواهیم گفت که در هر برهه زمانی کنکور چه باید بکنید. حتی ممکن است که در یک ماه به داوطلبی بگوییم که کل وقت خود را تنها روی درس مهندسی پی متمرکز کند، اما در همان زمان به داوطلب دیگر بر اساس شرایط او خواهیم گفت که وقت خود را به شکل مساوی میان سه درس مختلف دیگر تقسیم کند و در هر روز حتما هر سه درس را بخواند. بدین صورت شما با توجه به شرایط خاص خود می توانید به سادگی بر هر نوع کنکوری غلبه کنید.

۲- با جرأت حذف کنید! : اگر قصد دارید که با مطالعه همه دروس بالا به موفقیت برسید، بایستی بگوییم که سخت در اشتباهید! تجربه بارها و بارها ثابت کرده است تنها کسانی در کنکور ارشد عمران موفق می شوند که با زیرکی برخی مباحث را به کلی کنار بگذارند!!! شاید تعجب کنید اگر بشنوید که حذف برخی مباحث باعث می شود که رتبه شما در کنکور تا حد قابل توجهی بهبود یابد. ما در طرح مشاوره خود، هر هفته با شما تماس می گیریم و از شما می خواهیم که مشکلات خود را مبحث به مبحث برای ما شرح دهید. اگر هدف شما موفقیت در کنکور است، باید متقاعد شوید که برخی مباحث که ما به شما خواهیم گفت را حذف کنید. البته جای هیچ نگرانی نیست! ما قبل از دادن اجازه حذف مبحث به شما، تعداد سوالات آن مبحث در کنکور، نحوه برخورد سایر داوطلبان با آن مبحث و از همه مهم تر توانایی و علاقه شما در آن مبحث را بررسی خواهیم کرد.

منابع کنکور کارشناسی ارشد عمران

با این حال شما بایستی دیگر هیچ گونه وقتی را برای آن مبحث اختصاص نداده و بلافاصله از آن مبحث عبور نمایید. حتی اگر سوالی از آن مبحث در کنکور آمد، به هیچ عنوان روی آن مکث نکنید. همین حذف کردن ها، باعث می شود که وقت خود را بیهوده بر روی چیزی که هیچ گونه امتیازی در کنکور ندارد بیهوده صرف نکنید و بدین ترتیب شانس موفقیت شما در کنکور ارشد عمران به شدت بالا خواهد رفت!

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه پسران متولد آذر را بشناسیم؟

۳- اطلاعات: بدون داشتن اطلاعات کافی از وضعیت رقبا، شما در هر رقابتی قطعا شکست خواهید خورد. ما در طرح مشاوره خود، با توجه به سابقه خود، روند کلی همه داوطلبان را داریم. در حقیقت ما در هر برهه زمانی کنکور، می دانیم که اکثر داوطلبان با کدام مبحث بیش تر مشکل دارند و کدام مباحث را حذف می کنند. به همین دلیل ما در تماس های هفتگی خود، در صورتی که احساس کنید که شما در رقابت برای کسب رتبه مناسب از دیگران عقب هستید، به شما تذکر خواهیم داد.

ما در این طرح از شما خواهیم خواست که روحیه های زیر را در خود ایجاد کنید:

۱- اراده: علی رغم این که ما به داوطلبان یاد می دهیم که چطور بتوانند در کنکور ارشد عمران موفق شوند، اما مهم ترین نکته در این رابطه اراده است! تا شما واقعا از ته دل موفقیت در کنکور ارشد را نخواهید، بهترین تکنیک ها و مشاوره ها برای شما بی فایده خواهد بود. اما اگر واقعا اراده محکمی دارید، از همین لحظه به کسب رتبه ۱ برای کنکور ارشد عمران فکر کنید! (چرا که نه؟! مگر شما چه چیز کم دارید؟! با خود بگویید رتبه ۱ حق مسلم من است!) ما هم شما را در رسیدن به این موفقیت یاری خواهیم کرد!

ارشد عمران

۲- محکم باشید: اگر دوستی دارید که روزانه دوازده ساعت درس می خواند، از او درخواست کنید که از این به بعد ۱۸ ساعت بخواند! چرا که شما با طرح مشاوره ما، نیازی به زیاد درس خواندن نخواهید داشت. شما بایستی یاد بگیرید که محکم باشید و در برابر افرادی که با زیاد خواندن خود تنها به شما استرس می دهند، مقاومت کنید! با خود بگویید درست است که من روزی ۵ ساعت درس می خوانم و او ۱۲ ساعت. ولی در نهایت من موفق خواهم بود!

۳- جرأت داشته باشید: چه باور بکنید و چه نکنید، حقیقت کنکور ارشد عمران این است که  مطالعه برخی مباحث هیچ گونه فایده ای در کنکور شما نخواهد داشت. (البته شاید در آینده ها برای شما کاربرد داشته باشد! ولی در کنکور اصلا خواندن آن ها توصیه نمی شود) شما بایستی به ما قول بدهید که اگر ما به شما می گوییم که مبحثی را حذف کنید، این کار را بلافاصله انجام داده و هیچ وقتی را روی آن نگذارید! برخی مباحث به قدری بی ارزش هستند که سوالی که در کنکور از آن مبحث خواهد آمد، حدود ۲۰ دقیقه زمان نیاز خواهد داشت. با این حال، اگر دوستانی دارید که واقعا در برابر حذف کردن مقامت می کنند، بگذارید بروند و این ۲۰ دقیقه را روی حل آن سوال در کنکور اختصاص دهند! شما در همان ۲۰ دقیقه سر جلسه کنکور می توانید بیش از ۵ تست بزنید و به شدت از او پیشی بگیرید!

منبع: omranmoshavere.ir

1+

Related posts

Leave a Comment

ml>