دسته‌ها
زیبایی

چگونه برنزه طلايي شويم؟

 

فصل تابستون چند ساليه كه براي خانم‌ها با برنزه كردن پوست و موهاي بلوند و آرايش هاي برق همراه شده. محاله اهل مد باشي و دلت نخواد تابستون كنار استخر دراز بكشي و برنز بشي. حتي اگه وقت كنار استخر رفتن هم نداشته باشين ، حتما يه سري به مراكز زيبايي كه سولاريوم يا حمام آفتاب دارن بزنين. براي اينكه موقع برنزه كردن هيچ آسيبي به شما وارد نشه ، بايد يكسري نكات ايمني رو رعايت كنين و با چندتا ترفند به بهترين رنگ ممكن برسين.

ضد آفتاب استفاده كنين

تعجب نكنين! ضد آفتاب زدن با آفتاب گرفتن هيچ منافاتي نداره. شما مي تونين وقتي كه تشريف مي برين براي آفتاب گرفتن يا استفاده از آفتاب مصنوعي و سولاريوم ، تموم بدنتون رو با كرم بپوشونين تا پوست بدن بدون اينكه آسيب ببينه برنزه بشه. براي اين كار استفاده از اسپري هاي ضد آفتاب كه خيلي سبك و ملايم هستن بهترين انتخابه .

با آفتاب يا بي آفتاب

محصولاتي كه براي برنزه كردن استفاده مي شه رو مي شه به دو بخش عمده تقسيم كرد.

يكي اون دسته از كرم ها لوسيون هايي كه بعد استفاده از اون ها نياز به آفتاب گرفتن ندارين و يك دسته ي ديگه كه بايد روي پوست تون بزنين و بعد با آفتاب گرفتن به بدن رنگ بدين .

اينكه از كدوم يكي استفاده كنين كاملا به خودتون بستگي داره اما براي اونهايي كه خيلي به پوست شون حساسن و حال آفتاب گرفتن ندارن و فقط مي خوان براي شركت توي يك مراسم بدنشون رو برنزه كنن. محصولات برنزه كننده به شكل كرم ، لوسيون ، ژل و اسپري قابل دسترسي هستن و كافيه براي خريدشون يه كيليك كنين و طعم برنزه شدن رو بچشين. قطعا كار هيجان انگيزيه كه به تجربه كردنش مي ارزه .

آفتاب تايم!

اگه فكر مي كنين هر زمان كه آفتاب شديدتر و سوزان تره  ، بهتر برنزه مي شين سخت تو اشتباهين چون با اين كار پوست تون رو از بين مي برين. اون طور كه كارشناس هاي اين حوزه مي گن  ، بهترين زمان براي آفتاب گرفتن صبح هست چون توي اون زمان ميزان پروتئين نور خورشيد خيلي زياده و مي تونه تاثير خوبي روي پوست شما بذاره. بهتره ساعت هاي اوليه ي صبح رو براي آفتاب گرفتن انتخاب كنين و از يك بدنه برنزه و زيبا لذت ببرين .

 روغن ، لوسيون يا كرم

بدون استفاه از روغن ، لوسيون يا كرم بهتره قيد هر نوع برنزه كردن پوستي رو بزنين چون اين كار فقط به شما آسيب مي رسونه. براي اينكه رنگ پوست تون اون چيزي باشه كه دل تون مي خواد توليد كنندگان محصولات برنزه كرده پوست حسابي دستتون رو باز گذاشتن و مي تونين از بين كرم ها و روغن هايي كه تو بازار موجوده اون رنگي كه دوست دارين رو انتخاب كنين و باهاش آفتاب بگيرين. سعي كنين روغن ها و كرم هايي كه براي برنزه كرده استفاده مي كنين حتما ويتامين و تقويت كننده ي پوست وجود داشته باشه تا ضرري كه ممكنه آفتاب به پوست بدن شما برسونه ، با اين ويتامين ها جبران بشه.

آب را فراموش نكنين

زماني كه كنار استخر لم دادين يا مشغول برنزه كردن با آفتاب مصنوعي و دستگاه سولاريوم هستين آب رو فراموش نكنين. اسپري كردن آب نه تنها باعث مي شه پوستتون چروكيده و خشك نشده ، بلكه باعث مي شه پوست تون نسوزه و رنگ برنزتون به جاي قرمز شدن ، طلايي و خوشرنگ بشه. حتي اگه قراره داخل سولاريوم يا آفتاب مصنوعي برين و برنزه كنين ، بازم نيازه كه حتما آب روي پوست بدن تون اسپري بشه.

رنگ تون رو موندگار كنين

برنزه كردن يك طرف قضيه است و تثبيت كردن رنگ يك طرف ديگر قضيه كه اتفاقا اين طرف دوم خيلي مهم تر از طرف اوله. حالا براي اينكه رنگ برنز روي پوست تون رو مدت زيادي به همراه خودتون داشته باشين ، كافيه چند تا نكته رو رعايت كنين.

اول اينكه بعد از دوش گرفتن حتما حمام خنك كنين و اگر روغن يا كرمي روي پوست تون مونده تميزش كنين. براي پاك كردن بدن‌ تون حوله رو محكم روي پوست تون نكشين چون هم ممكنه پوست تون كه بر اثر آفتاب نازك شده آسيب ببينه هم رنگش از بين بره.

ليف زدن رو زماني كه پوست تون رو برنز مي كنين به طور كامل از ياد ببرين چون ليف زدن باعث مي شه يه لايه از سلول هاي پوست تون كنده بشه و رنگ پوست تون بره. حالا نوبت به مراقبت بعد از برنزه كردن پوست مي رسه. بعد از اينكه پوست تون رنگ گرفت ، اونو به حال خودش رها نكنين و حتما از لوسيون هاي بعد از برنزه كردن و بعد از آفتاب گرفتن براي تامين رطوبت پوست تون استفاده كنين. حتي اگه بهترين رنگ برنز پوست رو داشته باشين ، اما پوست تون خشك و ترك ترك باشه اصلا زيبايي تون به چشم نمياد.

پوست برنزۀ درخشان، نشانه‌ی زیبایی می‌باشد، اما برنزه کردن همیشه برای سلامت شما خوب نیست. علاوه بر روش‌های سنتی برنزه شدن مانند قرار گرفتن در آفتاب، چندین گزینۀ برنزه کردن بدون آفتاب نیز وجود دارد که می‌تواند به شما برای برنزه شدن سریع (و سالم‌تر) کمک کند.

لوسیون‌ها یا اسپری‌های برنزه‌کننده، بهترین گزینه برای افرادی می‌باشد که در مورد افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست خود، نگران هستند. در حالیکه یک دستگاه سولار می‌تواند پوست شما را در 5 دقیقه برافروزد، ولی از لامپ‌های ماورا بنفش مضر که با افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست مرتبط هستند، استفاده می‌کند. گزینه‌های مختلف برای برنزه شدن را بررسی کنید و آن یکی را که متناسب با نیاز شما برای برنزه شدن می‌باشد، انتخاب کنید. 

برنزه شدن طبیعی با حمام آفتاب

1. یک لوسیون پایه یا یک روغن با SPF پایین انتخاب کنید.برای به سرعت برنزه شدن، شما نیاز دارید که از یک لوسیون یا روغن با SPF پایین استفاده کنید، اما اگر هنوز هم می‌خواهید مطمئن شوید که در برابر اشعه‌های مضر خورشید، محافظت می‌شوید، از بین لوسیون‌ها، اسپری‌های آئروسل و روغن‌ها، همۀ آن‌هایی که حاوی مقداری SPF هستند را انتخاب کنید.

2. برای داشتن رنگ برنزه با پایۀ خوب، از روغن طبیعی روی پوستتان زیاد استفاده کنید.اگر می‌خواهید کالاها و اجناس آماده که از فروشگاه‌ها خریداری می‌شود را کنار گذاشته و رد کنید و در حال حاضر یک پوست با پایۀ برنزۀ خوب دارید، روغن‌های طبیعی‌ای وجود دارند که آفتاب شدید را جذب کرده و به شما درخشش زیتونی رنگی می‌دهند. قبل از اینکه در زیر آفتاب بروید، از این افزایش‌دهنده‌های طبیعی برنزه استفاده کنید و بعد از زمان برنزه شدن،  تمام  آن‌ها را با صابون و آب بشویید. برخی از محصولات طبیعی عبارتند از:

3. بدن خود را زودزود بچرخانیدمانند یک مرغ برشته در یک چرخ دوار جهت کباب کردن، شما نیاز دارید که بدنتان را بارها و زودزود بچرخانید، تا کامل و صحیح برنزه شوید. یک قاعدۀ کلی خوب این است که هر نیم ساعت یکبار، یک چهارم دوران کامل، بچرخید. از پشت خود شروع کنید، سپس به سمت چپ خود بچرخید، بعد شکمتان و در آخر سمت راست بدنتان. برای جلوگیری از ایجاد شدن خطوط برنزۀ زشت و ناهمگون بر روی بدنتان، موقعیت دست‌ها و پاهای خود را مکرراً تغییر دهید.

4. خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهیدهنگامیکه خورشید در آسمان حرکت می‌کند، حوله یا صندلی سالن خود که بر روی آن‌ها نشسته یا دراز کشیده‌اید را حرکت دهید، به طوریکه همیشه بتوانید در نور مستقیم خورشید، قرار بگیرید. اگر شما نمی‌خواهید که تمام روز لم داده یا دراز بکشید، می‌توانید کارهای خود که نیاز به فعالیت دارند را در بیرون انجام دهید. فقط آنقدر کم لباس بپوشید که در حد امکان به خورشید اجازه دهید که به پوست شما برخورد کند.

5. این کار را در وسط روز بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر شروع کنیداگرچه متخصصین پوست معمولاً به شما می‌گویند که از خورشید در طول ساعات اوج، اجتناب کنید، اما با این حال شما سعی دارید که به سرعت خود را برنزه کنید. در این صورت، عمل برنزه شدن یکنواخت را زمانیکه خورشید در شدیدترین حالت خود است، انجام دهید.

6. از یک صفحه یا حولۀ، برای تمرکز خورشید استفاده کنیداین روش فنی، خورشید را بر روی پوست شما متمرکز خواهد کرد. محصولات منعکس‌کنندۀ مختلف در بازار وجود دارد، که می‌تواند به جذب نور خورشید بر روی بدن کمک کند. بر روی یک حولۀ بازتابنده دراز بکشید، یا یک صفحۀ بازتابنده بخرید. این صفحه را به میان‌تنۀ خود تکیه دهید و آن را حدود یک زاویۀ 45 درجه کج کرده و شیب دهید طوریکه نور خورشید به بدن شما بخورد.

7. بر روی یک جسم شناور بر روی آب، دراز بکشیداز آنجاییکه آب نور خورشید را جذب کرده و منعکس می‌کند، دراز کشیدن در کنار و یا بر روی آب، به شما کمک خواهد کرد تا جاییکه ممکن است نور خورشید را جذب کنید. چند جسم شناور بر روی آب را تهیه کنید و برای غوطه‌ور شدن در زیر آفتاب، بر روی یک قایق مسطح دراز بکشید، یا بر روی یک تیوب روی آب، بنشینید.

8. هر دو ساعت یکبار یا بعد از تماس با آب، لوسیون و یا روغن را مجدداً مورد استفاده قرار دهیداطمینان حاصل کنید از اینکه همیشه با نوعی از لوسیون و روغن با SPF پایین، پوشش داده شده‌اید. فقط مراقب باشید که حتی محصولات مقاوم در برابر آب نیز باید مجدداً مورد استفاده قرار بگیرند.

9. یک مرطوب‌کننده یا یک لوسیون خوب را بعد از برنزه کردن، مورد استفاده قرار دهیدپوست خود را هیدراته نگه داشته و رنگ برنزۀ خود را بعد از یک جلسه برنزه کردن به وسیلۀ استفاده از یک لویسون مرطوب کننده، حفظ کنید.

استفاده از لوسیون برنزه‌کنندۀ بدون آفتاب

1. عملکرد برنزه‌کننده‌های خودکار را بدانیدلوسیون‌های برنزه‌کننده، حاوی ترکیب عنصری هستند که توسط ادارۀ غذا و دارو، برای اضافه کردن رنگدانۀ پوست، مورد تأیید قرار گرفته‌اند. این یک مولکول قند سه کربنی می‌باشد که با گروه‌های آمینه در پروتئین‌های پوست، واکنش نشان می‌دهد.

2. یک محصول را انتخاب کنیدمحصولات برنزه‌کننده به شکل لوسیون‌ها، کرم‌ها، ژل‌ها، کف‌ها، اسپری‌ها و روغن‌ها می‌باشند. بسیاری از شرکت‌ها این محصولات را تولید می‌کنند که رتبه‌های خوبی در بین مجلات و وب‌سایت‌های زیبایی دارند.

3. دستکش بپوشیداز آنجاییکه شما لوسیون را با دست‌هایتان به تمام قسمت‌های بدنتان زده و پخش می‌کنید، آن‌ها نسبت به بقیۀ قسمت‌های بدن شما، مقدار زیادی از لوسیون و یا روغن را جذب می‌کنند. دستکش‌های یکبارمصرف پزشکی را بخرید و آن‌ها را زمانیکه از برنزه‌کننده‌ها استفاده می‌کنید، برای جلوگیری از اینکه دستهایتان نسبت به بقیۀ قسمت‌های بدنتان تیره‌تر شوند، بپوشید.

4. لوسیون را به طور مساوی پخش کنیدیکی از بزرگترین چالش‌هایی که ناشی از استفادۀ لوسیون‌های برنزه‌کننده می‌باشد، توانایی پخش آن‌ها به طور مساوی در همه جای بدن شماست. برای اجتناب از پوست تغییر رنگ‌دادۀ دارای سطوح غیرواضح و ناصاف، شما نیاز دارید تا از دوستتان درخواست کنید تا لوسیون را به جاهایی از بدنتان که برای خودتان سخت است، مانند وسط کمرتان، بزند.

5. برای رسیدن به رنگ پوست موردنظر و مطلوب، هرروز از برنزه کننده استفاده کنیدیکبار استفاده در صبح، باید برای رسیدن به رنگ مطلوب شما کافی باشد، اما ممکن است برای سرعت بخشیدن به فرآیند، یکبار در صبح و یکبار در شب،، آن را مورد استفاده قرار دهید. آگاه باشید که این برنزه کننده‌ها، می‌توانند به لباس و ملافه‌های شما، رنگ پس داده و آن‌ها را لکه‌دار کنند.

استفاده از یک اسپری برنزه‌کننده

1. عملکرد اسپری‌های برنزه کننده را بدانیدهمانند لوسیون‌های برنزه‌کننده، این اسپری‌ها نیز حاوی عناصری هستند که با اسیدهای آمینه واکنش نشان داده و به پوست شما، رنگ اضافه می‌کنند. به‌طور کلی، محلول‌های اسپری‌های برنزه‌کننده، تغلیظ شده‌ می‌باشند، با این حال، برای استفاده در هر قسمت، از یک لایه تا سه لایه باید زده شوند تا به سطح مطلوب رنگ برنزه، دست یابید.

2. یک محصول را انتخاب کنیدمتخصصین توصیه می‌کنند که یک محصول اسپری برنزه‌کننده را با یک درصد پایینتر از DHA انتخاب کنید، به‌طوریکه شما بتوانید به‌تدریج و رفته‌رفته رنگ اضافه کنید. شما می‌توانید همیشه خودتان را تیره‌تر کنید، اما یکبار که این اسپری را بزنید، دیگر راه برگشت ندارد.

3. تعداد لایه‌هایی را که نیاز دارید، تعیین کنیدبرای ایجاد یک درخشندگی زیبا در افراد با پوست خیلی روشن و بور، یک لایه از این اسپری، کافی خواهد بود. برای افراد با پوست تیره یا برنزه، ممکن است چند لایه از این اسپری مورد نیاز باشد. فقط اینکه آهسته شروع کنید و تا زمانیکه به رنگ مطلوب دست بیابید، به‌تدریج رنگدانۀ بیشتری را اضافه کنید. مهم‌ترین نکته در مورد اسپری‌ها که باید به خاطر داشته باشید، این است که نباید بیش از حد از آن‌ها استفاده کنید. ظاهر جعلی و ساختگی و پوست نارنجی، جذاب نیست.

4. پوست خود را قبل از اسپری کردن، پوسته‌پوسته کنیدقبل از اسپری شدن، اطمینان حاصل کنید که از شر تمام پوست‌های مرده و خشن در بیرونی‌ترین لایۀ بدنتان، خلاص شده و آن‌ها را برداشته‌اید. یک اسکراب پوسته‌پوسته‌کننده که بدون چربی و حاوی نوعی از دانه‌های زبر یا گرانول که پوست شما را صیقل می‌دهد، باشد را انتخاب کنید. از یک لیف یا پارچۀ مخصوص شستشو در حمام، برای اسکراب و تمیز کردن بدنتان استفاده کنید.

5. برای اسپری شدن به یک سالن مخصوص مراجعه کنیدبرخلاف لوسیون‌های برنزه‌کننده، شما واقعاً به یک شخص حرفه‌ای برای انجام این کار بر روی پوستتان، نیاز دارید. شما هم می‌توانید به یک سالن که دستگاه مخصوص این کار را دارد، مراجعه کنید، هم می‌توانید یک شخص حرفه‌ای را به صورت خصوصی، استخدام نمایید، تا به خانۀ شما آمده، و پوست شما را در حمام خانۀ‌تان، اسپری کند. به‌هرحال، گزینۀ اول بسیار ارزانتر خواهد بود.

6. هر یک تا دو هفته، رنگ برنزۀ خود را کنترل و بازبینی کنیدبسته به دوام و قوت رنگ برنزه و رنگ اصلی پوست شما، یک اسپری برنزه‌کننده در هر جایی می‌تواند بین 5 تا 10 روز دوام داشته باشد. هر روز بدنتان را با لوسیون مرطوب کنید تا رنگ برنزه‌تان، بادوام‌تر شده و برای مدت طولانی‌تری باقی بماند. برای حفظ یک درخشش طلایی، هنگامیکه رنگ برنزۀ پوست شما شروع کرد به محو و کمرنگ شدن، آن را بازبینی و بررسی کرده و در صورت لزوم برنزه کردن را تمدید کنید.

استفاده از تخت‌های برنزه‌کننده (سولاریوم)

1. عملکرد دستگاه سولاریوم را بدانیددر این تخت‌ها از لامپ‌های ماوراءبنفش که مشابه خورشید، تشعشع ماوراءبنفش را منتشر می‌کنند، استفاده می‌شود. تخت‌های برنزه برای بالا بردن شانس شما برای ابتلا به سرطان پوست، شناخته‌شده می‌باشند. متخصصین امراض پوستی خیلی بر علیه استفادۀ از این تخت‎ها، توصیه می‌کنند. با این حال، اگر شما نیاز به یک برنزه شدن فوری و ضروری دارید، این سریع‌ترین و مؤثرترین روش می‌باشد.

2. عینک ایمنی و یا حفاظ‌دار بزنیداین بسیار مهم است که در حین برنزه شدن با این تخت‌ها، شما عینک حفاظ‌دار که مخصوص تخت‌های برنزه، فرموله شده‌اند را بزنید. شما می‌توانید این‌ عینک را خریده و یا در سالن برنزه، اجاره کنید.

3. از برنزه‌کننده با پایۀ تیروزین، اجتناب کنیدتیروزین، یک اسیدآمینه است که بدن شما از آن برای تولید ملانین، که پوست شما را تیره‌تر می‌کند، استفاده می‌کند. با این حال، سازمان غذا و دارو، تیروزین را تأیید نکرده و هیچ مدرک و شواهد واقعی وجود ندارد که آن عملاً کار می‌کند.

4. مقدار زمان را انتخاب کنیداگر این اولین بار است که شما برنزه می‌کنید، باید از زمان پایین در حدود 8 دقیقه، شروع کنید. افراد به‌طور کلی در تخت‌های برنزه، بین 8 تا 20 دقیقه، برنزه می‌کنند، گرچه متوسط این زمان در حدود 12 دقیقه می‌باشد. اگر شما پوست خیلی بور و روشنی دارید، نسبت به پوست تیره‌تر و یا با پایۀ برنزه، یک دورۀ کوتاهتر از زمان را مورد استفاده قرار دهید.

روغن برنزه کننده طلایی و ویتامینه سی گل با SPF 4، حاوی عصاره هویج و روغن بادام، به برنزه شدن پوست در کوتاه‎ترین زمان بدون بر جای گذاشتن حس ناخوشایند چربی روی پوست کمک می‌کند و همچنین محافظ پوست در برابر اشعه UV و پیری زودرس پوست می‎باشد. ترکیبات محصول دارای ویتامین E است و مناسب پوست صورت و بدن است.

امروزه افراد بسیاری علاقه‎مند به داشتن پوست برنزه هستند. اما قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب، موجب صدمه دیدن، پیری زودرس، شل شدن و چروک شدن پوست می‌شود. همچنین زمان زیادی نیاز است تا بدن در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب برنزه شده و رنگ طبیعی به خود بگیرد. بنابراین برند سی‎گل برای رفع این مشکل روغن برنزه‎کننده خود را عرضه کرده است که حاوی ترکیبات برنزه‎کننده‎‎ی هویج و روغن نارگیل است و همچین دارای فاکتور حفاظتی 6 بوده که موجب می‎شود این محصول علاوه بر برنزه کردن، از پوست در برابر اشعه‎های آفتاب محافظت می‎کند. ویتامین‌ E که به تغذیه و حفظ سلامت پوست کمک می‎کنند؛ در ترکیبات این محصول وجود دارد. با استفاده از این محصول در کوتاه‎ترین زمان پوست خود را برنزه کنید و از آسیب‎های ذکر شده آفتاب جلوگیری کنید. همچنین این محصول آنتی‎اکسیدان و ضد التهاب پوست است.

ابتدا بطری روغن را خوب تکان داده و قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، روغن را روی تمام نقاط بدن ماساژ دهید. . از اسپری کردن مستقیم محصول به صورت خودداری نمایید. جهت استفاده روی پوست صورت، مقداری از روغن را روی کف دست ها اسپری نموده و سپس تمام سطح صورت به جز نواحی چشم ها و لب را با روغن آغشته نمایید. بعد از هر بار شنا، تعریق زیاد و یا استفاده از حوله، روغن را تجدید نمایید.

 

 

چگونه برنزه طلايي شويم
چگونه برنزه طلايي شويم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *