دسته‌ها
معنوی

چگونه توبه کنیم که پذیرفته شود؟

در اینکه خداوند غفار الذنوب است شکی نیست. طبق وعده صریحی که در قران داده شده، خداوند همه گناهان را می بخشد.قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ. ۱بگو اى بندگانم كه زياده بر خويشتن ستم روا داشته‏ ايد، از رحمت الهى نوميد مباشيد، چرا كه خداوند همه گناهان را مى‏ بخشد، كه او آمرزگار مهربان است‏.

و نه تنها می بخشد، که آنها را تبدیل به حسنات می کند:”إِلَّا مَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَأُولَئِكَ يُبَدِّلُ اللَّهُ سَيِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا”. ۲مگر آنكه توبه كند و مؤمن شود و عمل شايسته كند آنگاه خدا بدي هاى اين گروه را به نيكي ها مبدل كند، كه خدا آمرزگار و رحيم است.

بنابراین در بخشش خداوند و پذیرش توبه شکی نیست.اگر شکی باشد در توبه ما و پشیمانی مان از گناهان است.اینکه آیا واقعا از گناهی که انجام داده ایم پشیمان هستیم یا نگران آبروئی که ممکن است از دست برود؟!!یعنی آیا اینقدری پشیمان و نادم هستیم که اگر زمان به عقب برگردد هرگز آن گناه را تکرار نکنیم؟ آیا لذت گناه در کاممان تلخ شده و هربار عملمان را به یاد می آوریم در دل مکدر شده و چشمانمان از خوف خدا اشکبار می شوند؟! اگر این بار به خیر گذشت، آیا در وسوسه بعدی درست عمل خواهیم کرد؟!چگونه توبه کنیم که پذیرفته شود؟

اگر در این موارد مطمئن باشیم، قطعا خداوند آمرزنده و مهربان است. إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ. ۳در حدیث قدسی آمده که خداوند فرمود: “اگر بنده هايي كه به من پشت مي كنند بدانند كه چقدر به آنان اشتياق دارم از شوق خواهند مرد.”

جابر بن عبدالله انصاري نقل مي كند: زنى نزد پيامبر (ص) آمد و عرض كرد: يا رسول اللَّه زنى كه فرزند خود را كشته، آيا فرصت توبه دارد؟ پيامبر فرمود: قسم به خداوندى كه جان محمد به دست اوست، اگر او هفتاد پيغمبر را كشته باشد، بعد از آن توبه كند و پشيمان شود و خدا بداند كه ديگر آن گناه را انجام نمي دهد، خدا حتما توبه او را قبول مي كند و از او در مي گذرد. به درستى كه درِ توبه به اندازه فاصله ميان مشرق و مغرب باز است و يقينا توبه كننده از گناه، مانند كسي است كه هيچ گناهي مرتكب نشده است. ۴

چگونه توبه کنیم که پذیرفته شود

 

باز در جای دیگری نقل شده که شخصی يك نفر به محضر پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله رسيد. بقچه ايي همراهش بود آن را باز كرد. ديدند يك پرنده و چند جوجه داخل آن است. گفت يا رسول الله، من از راه دور به ديدن شماآمدم. در بيابان به يك بوته رسيدم. ديدم كنارآن چند جوجه است. آنها راگرفتم و داخل بقچه كردم. روي سرم گذاشتم تا براي شما هديه بياورم. ديدم هرجا مي روم، مادرشان به دنبال من مي آيد. نمي تواند از جوجه هايش دل بكند. بقچه را پهن كردم تا بيايد اين جوجه ها را ببرد يا اينكه خودش را هم بگيرم. وقتي بقچه را بازكردم ديدم مادر جوجه ها به ميان آنها آمد. شخص گفت: يارسول الله مادر اين جوجه ها با اينكه مي دانست اسير مي شود، آمد نشست و فرار نكرد من هم او را گرفتم وخدمت شما آوردم. پيغمبر اكرم از اين صحنه خيلي منقلب شد و فرمودند: اين پرنده چقدر جوجه هايش را دوست دارد! حضرت فرمودند: مهر و محبت خداوند متعال به بندگان و مخلوقاتش هزار مرتبه از اين پرنده به جوجه هايش بيشتر است.چگونه توبه کنیم که پذیرفته شود؟

بنابراین از رحمت خداوند ناامید نشوید و تمام هم و غم خودتان را روی پشیمانی واقعی و عزم و اراده جدی بر ترک گناه بگذارید.ان شاءالله که به زودی مشکل حل خواهد شد.

پی نوشت ها:۱- سوره مبارکه زمر، آیه ۵۳۲- سوره مبارکه فرقان، آیه ۷۰۳- سوره مبارکه بقره، آیه ۲۲۲۴- مستدرك ‏الوسائل ج ۱۲ ص ۱۳۱

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *