دسته‌ها
تحصیل

چگونه درس بخوانیم تا در کنکور پزشکی قبول شویم؟

چگونه درس بخوانیم تا در کنکور پزشکی قبول شویم

این روزها تب و تاب قبول شدن در رشته پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی بالا است. طوری که دو سوم داوطلبان آزمون سراسری را داوطلبان رشته تجربی تشکیل می دهند. از بین ششصد تا هفتصد هزار نفر رشته تجربی، فقط حدود دو درصد آنها می توانند به رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی دست پیدا کنند. اما این سوال در ذهن تمام داوطلبان رشته تجربی هست که چگونه می توانیم جزء دو درصد برتر شویم؟ چگونه می توانیم به رشته و دانشگاه مورد علاقه مان دست پیدا کنیم؟ چگونه رشته پزشکی قبول شویم؟ برای قبولی در رشته پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی چه باید کرد؟

مرحله اول:

موفقیت در هر کاری، خصوصا در کنکور، این است که مشخص کنیم در نهایت به چه چیزی می خواهیم برسیم؟ و چرا می خواهیم به آن برسیم؟ باید مشخص کنیم که آیا می خواهم رشته پزشکی دانشگاه تهران قبول شوم. یا می خواهم رشته دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی قبول شوم. این ها می شود هدف. اما درچه سالی می خواهید قبول شوید،؟ در سال۹۸ ؟ در سال۹۹ ؟ در چه سالی؟ باید هدفتان را دقیق، واضح و شفاف روی کاغذ بنویسید.

مرحله بعد این است که مشخص کنید چرا می خواهید به این هدف برسید. می خواهم پزشکی قبول شوم اما برای چه؟ اصلا چه دلیلی دارد که به خاطرش رشته پزشکی قبول شوم؟ نیچه فلسفه ای را مطرح کرده است که می گوید: “اگر کسی چرایی موضوعی را بداند با هر چگونگی خواهد ساخت” چرا می خواهید رشته پزشکی قبول شوید؟ ممکن است یکی بگوید به خاطر کمک کردن به دیگران و نجات جان آدم ها. دیگری بگوید می خواهم درآمدم بالا برود و خانه و ماشین مورد علاقه ام را بخرم. یکی دیگر ممکن است بگوید من دوست دارم رشته پزشکی قبول شوم چون جایگاه اجتماعی بالایی دارد و در بین مردم محبوبیت بیشتری دارد. یا بگوید می خواهم رشته دندانپزشکی قبول شوم چون پدر و مادرم دوست دارند. من هم بخاطر جبران زحماتشان می خواهم در این رشته قبول شوم.

دلیل تان هر چه که هست محترم است. بنویسید که می خواهید چه رشته ای قبول شوید و چرا می خواهید به آن هدف برسید. چون اگر چرایی آن را بدانید، دیگر سختی های مسیر برایتان سخت نخواهد بود. اگر هم سخت باشد آن را تحمل می کنید و می پذیرید. زیرا می گویید می خواهم به هدفم برسم و این سختی ها را تحمل می کنم. آن موقع دیگر غر نمی زنید. لطفا هدف و دلایل رسیدن به هدفتان را برای خودتان یکبار واضح شفاف و مکتوب یادداشت کنید.

چگونه درس بخوانیم تا در کنکور پزشکی قبول شویم

 

مرحله دوم:

شایسته شدن است. خیلی ها هدف های مختلفی در ذهن دارند. می گویند می خواهیم فلان رشته را قبول شویم. می خواهیم به فلان ماشین فلان خانه و به فلان جایگاه اجتماعی برسیم. اما هیچوقت با خود مشخص نمی کنیم که کسی که به این جایگاه رسیده، مثلا کسی که رشته پزشکی قبول شده چه ویژگی هایی داشته است؟ آیا در طول روز دو ساعت درس خوانده؟ در هفته چهار بار با دوستانش بیرون می رفته؟ رستوران و کافی شاپ و گیم نت می رفته؟ آیا کسی که رشته پزشکی قبول شده روزی سه ساعت با گوشی اش بازی می کرده و در شبکه های اجتماعی چرخ می زده؟

با خودتان فکر کنید کسی که رشته پزشکی قبول شده واقعا چه رفتاری داشته. خیلی ساده است. شما هم اگر همان رفتار را داشته باشید به آن می رسید. با خودتان دو دوتا چهارتا کنید و کلاهتان را قاضی کنید که آیا الان شایسته قبول شدن در رشته پزشکی هستید؟ شایسته کسب یک رتبه سه رقمی هستید؟ یک رتبه سه رقمی مثل شما رفتار می کند؟

شاید این حرف کمی سنگین باشد اما جنس آن از واقعیت است. کسانی که به هدف بزرگی رسیده اند بزرگ رفتار کردند. از یکسری خوشی هایشان زده اند. جیم ران جمله جالبی می گوید: “موفقیت مثل دویدن دنبال پروانه هاست. هر چقدر بدوید او بیشتر از شما فرار می کند”

شما باید شایسته بشوید. باید لیاقت این موفقیت را داشته باشید. اگر مثل یک رتبه برتر رفتار کنید و درست درس بخوانید مطمئنا به این هدف می رسید. پس لطفا مثل یک رتبه برتر رفتار کنید. مثل کسی رفتار کنید که رتبه پزشکی قبول شده و مثل او درس بخوانید.

مرحله سوم:

برنامه ریزی دقیق و تعیین گام های اجرایی برنامه است. تا اینجا هدف و دلیل را برای قبولی در رشته پزشکی مشخص کردید. قرار شد مثل یک رتبه برتر رفتار کنید و ساعت مطالعه تان را بالا ببرید. اما تعیین هدف بدون برنامه ریزی، رویایی بیش نیست. مشخص کردید که یکسال دیگر رشته پزشکی قبول می شوید و به رتبه دو یا سه رقمی می شوید. اما امروز باید چکارکنید؟ فرادا باید چکار کنید؟ هفته بعد باید چکار کنید؟ سه ماه دیگر کجایید؟

برنامه ریزی یعنی مشخص کنید که امروز دقیقا چکاری باید انجام دهید. این ساعت چه کاری انجام دهید. در واقع برنامه ریزی مشخص می کند تا گام های اجرایی و قدم های کوچکی که شما را به سمت هدفتان ببرد، چه چیزهایی است. به این روش، روش کالباسی می گویند. روش کالباسی یعنی آن را خرد کردن.

برای برنامه ریزی توصیه قاطع ما این است که حتما از یک مشاور کمک بگیرید. از یک مشاور تحصیلی که او را قبول داشته باشید. اما حتما از یک مشاور تحصیلی و یک برنامه ریزی حرفه ای استفاده کنید. زیرا امسال دیگر وقت آزمون و خطا ندارید!

مرحله چهارم :

مهیا کردن شرایط است. یعنی باید ببینید که چه چیزهایی نیاز دارید. ابزارهای موفقیت تان چه چیزهایی هستند. چه کتاب هایی باید تهیه کنید. آیا باید کلاسی ثبت نام کنید؟ قرار است کجا درس بخوانید؟ در خانه یا مدرسه یا کتابخانه یا پانسیون مطالعاتی؟ از چه DVD ها آموزشی باید استفاده کنید؟ پیشنهاد می کنم که قبل از این که کتابی بخرید، DVD  تهیه کنید یا کلاسی ثبت نام کنید، حتما در این زمینه مشورت بگیرید. این نباشد تا کلاسی را دیدید درجا ثبت نام کنید. قبل از اینکه به هر موسسه ای در DVD خریدن اعتماد کنید، کمی پرس و جو کنید. برای مشورت خرید محصولات کنکور، می توانید از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

مرحله پنجم:

این است که شروع کنید. خیلی خوب است که همه شرایط آماده باشد و بعد شروع کنید. اما این ایده آل است. خیلی از اوقات ممکن است شرایطتان ایده آل نباشد. لازم نیست همه شرایط عالی باشد تا شروع کنید. شما شروع کنید، شرایط خود به خود عالی خواهد شد. خیلی خوب است که مشاور داشته باشید. اما اگر فعلا نمی توانید مشاور داشته باشید، خودتان یک برنامه بریزید و شروع کنید. خیلی خوب است که DVD داشته باشید اما اگر ندارید خودتان شروع کنید. خیلی خوب است که سر کلاس های کنکور معلم های برتر بروید اما اگر نمی توانید و امکانش را ندارید شروع کنید.

این ها کاتالیزگر های موفقیت هستند. داشتن آنها خیلی عالی است اما فعلا با هر امکاناتی که دارید شروع کنید. منتظر عالی شدن شرایط نباشید. شما شروع کنید و مطمئن باشید شرایط عالی خواهد شد.

چگونه درس بخوانیم تا در کنکور پزشکی قبول شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *