تحصیل

چگونه در کنکور ارشد حسابداری موفق شویم؟

نام دروس امتحانی و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد حسابداری

نام دروس امتحانی و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد حسابداری
دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد رشته حسابداری شامل ۵ عنوان زیر است:
۱- زبان عمومی و تخصصی
۲- حسابداری مالی
۳- حسابداری صنعتی
۴- حسابرسی
۵- ریاضی و آمار
جدول ضرایب دانشگاه سراسری مجموعه حسابداری براساس دفترچه آزمون سال ۱۳۹۴ :
توضیحاتی کاربردی در مورد دروس امتحانی ارشد حسابداری:
۱- زبان عمومی و تخصصی: تعداد سئوالات درس زبان ۳۰ عدد است که معمولاً ۱۵ سئوال آن مربوط به زبان عمومی و ۱۵ سئوال دیگر مربوط به زبان تخصصی است و ضریب آن (۲) می‌باشد. تسلط به زبان دوره ی دبیرستان و دوره لیسانس (از لحاظ لغت و گرامر) می‌تواند در پاسخگویی به تست‌های زبان عمومی کمک کند، اما برای پاسخگویی به تست‌های زبان تخصصی مطالعه لغات تخصصی حسابداری و مرور تست‌های زبان سال‌های قبل می‌تواند مفید واقع شود.
۲- حسابداری مالی: تعداد سوالات این درس در کارشناسی ارشد ۲۰ تا می باشد. ضریب آن (۳) است و به دلیل بالا بودن ضریب آن و آشنایی نسبی بیشتر دانشجویان با این درس از اهمیت بالایی در آزمون برخوردار است. این درس تحت عناوین مختلف (حسابداری مالی، اصول حسابداری، حسابداری میانه، استانداردهای حسابداری و حسابداری پیشرفته) در طول چند ترم حدوداَ در قالب ۳۰ واحد در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود. منابع مهم این درس کتاب های مروری جامع بر حسابداری مالی دکتر نوروش، دکتر کرمی، دکتر مهرانی، دکتر مرادی، دکتر تاری وردی و همچنین کتاب استانداردهای حسابداری ایران می‌باشند. مباحث مهم این درس برای کارشناسی ارشد صورت وضعیت‌های مالی، سرمایه‌گذاری‌ها و انواع دارایی‌ها هستند. اگر به کارنامه قبولی‌های کارشناسی ارشد نگاهی بیاندازیم، می‌توان نتیجه گرفت که کسب ۵۰ درصد برای این درس خیلی دور از دسترس نیست.
۳- حسابداری صنعتی: این درس با ضریب (۲) از اهمیت کمتری نسبت به حسابداری مالی برخوردار است. تعداد سوالات آن ۲۰ تا است. درست است که حجم این درس در دوره کارشناسی کمتر از حسابداری مالی است، ولی رسیدن به تسلط و مهارت برای پاسخگویی به سوالات در این درس کمی مشکل‌تر است و باید به روش‌های پاسخگویی تستی (که در بعضی از مسائل می‌توان از آن‌ها استفاده کرد) آشنا شد، دانشجویان باید با تمرین زیاد و مرور و تست‌زنی و آشنایی با تست‌های گوناگون در این درس به مهارت کافی برسند تا بتوانند با توجه به مدت زمان کم آزمون به تست‌ها پاسخ دهند. منابع مهم این درس کتاب حسابداری صنعتی ۱ و ۲ اسکندری، عثمانی و حسابداری صنعتی ۱ و ۲ انتشارات سازمان حسابرسی می‌باشد.
۴- حسابرسی: ضریب این درس (۲) و تعداد سوالات آن ۲۰ تا است و تنها درسی است که در کنکور کارشناسی ارشد حسابداری محاسبات آن بسیار کم است. به همین دلیل می‌توان آن را آسان‌ترین درس در کنکور کارشناسی ارشد به حساب آورد. بهترین توصیه برای تسلط به این درس مطالعه ویرایش جدید کتاب‌های سازمان حسابرسی (اصول حسابرسی (۱) و اصول حسابرسی (۲)) و سپس پرداختن به مرور سوالات کنکور سال های گذشته می‌باشد. با توجه به حجم بالا و ثقیل بودن نشریات سازمان حسابرسی نیاز به یک کتاب خوب احساس می‌شود.

۵- ریاضی و آمار: بیشتر دانشجویان این رشته از درس ریاضی و آمار گریزانند! اما نگاهی به ضریب (۳) این دروس و تعداد سئوالات آن (۴۰ عدد سئوال که ۲۵ سئوال آن مربوط به درس ریاضی عمومی و ۱۵ سئوال آن به درس آمار و احتمال اختصاص دارد) بدون شک می‌توان گفت: «مهمترین درس در آزمون کارشناسی ارشد رشته حسابداری درس ریاضی و آمار است». البته این موضوع که اکثر دانشجویان در این درس به نسبت دیگر دروس تخصصی ضعیف هستند، اهمیت این درس را دو چندان می‌کند، چراکه اگر دانشجویی در این درس به تسلط خوبی برسد، گام مهمی در جهت قبولی خود برداشته است.

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه برای کنکور انتخاب رشته کنیم؟

منبع:hesabmag.ir

Related posts

Leave a Comment

ml>