دسته‌ها
رفت و آمد وسایل نقلیه

چگونه رانندگی کنیم؟

یادگیری رانندگی کار راحتی است اما در ابتدای کار مقداری استرس به شخص وارد میکند که باعث می شود اینکار را سخت ببیند . بیشترین مشکل هم در هنگام آزمون گواهینامه رخ میدهد . در این چگونه بیشتر مواردی که افراد مبتدی در آنها مشکل دارند را به صورت بسیار آسان بیان کرده ایم .

فیلم آموزش رانندگی

صندلی را طوری تنظیم کنید که پای شما روی پدال کنترل کافی را داشته باشد . باحرکت صندلی به بالا ، پایین ، عقب و جلو به راحتی میتوانید به تنظیم دلخواه خود برسید .

آموزش رانندگی از صفر

آشنایی با پدال ها . خودروهای دنده اتوماتیک فقط ۲ پدال ترمز ( سمت چپ ) و گاز ( سمت راست ) دارند اما در خودروهای دنده دستی یک پدال کلاچ به آن اضافه میشود . پای چپ فقط برای کلاچ گرفتن و پای راست برای گاز و ترمز میباشد . چگونه رانندگی کنیم

آموزش عملی رانندگی

تنظیم آینه های خودرو : شما باید آینه ها را طوری تنظیم کنید که نقاط کور را پوشش دهند .

تنظیم آینه وسط : آینه وسط را طوری تنظیم کنید که بیشترین دید را از شیشه عقب خودرو داشته باشید . آینه را زیاد کج نکنید .

تنظیم آینه های بغل : آینه های بغل را بیش از حد معمول به سمت بیرون تنظیم کنید . تا نقطه کور از بین برود . در صورت تنظیم درست نقطه کور فقط در راستای شانه راننده میباشد .

فیلم آموزش رانندگی با پراید

آشنایی با ترمز دستی یا ترمز اضطراری . ترمز دستی در وسط یا در سمت چپ راننده میباشد که از حرکت ماشین جلوگیری می نماید . در هنگام حرکت حتما آن را کاملا بخوابانید در غیر اینصورت لنت های عقب ماشین ساییده میشوند .

آموزش رانندگی ماشین دنده اتوماتیک

آشنایی با دنده اتوماتیک . علائم روی دسته دنده اتوماتیک به شرح زیر است :

P : در صورت قرار دادن دنده در این حالت و روشن کردن ماشین ، ماشین حرکت نخواهد کرد و مهم نیست که چقدر گاز بدهید .

N : در صورت قرار دادن دنده در این حالت ماشین به راه خود به سمت جلو بدون تغییر ادامه خواهد داد .

R : در صورت قرار دادن دنده در این حالت ماشین روی دنده عقب قرار خواهد گرفت .

D : در صورت قرار دادن دنده در این حالت اگر پای خود را از روی ترمز بردارید ماشین به جلو حرکت خواهد کرد .

۱ ، ۲ ، ۳ : این حالت ها برای زمانیکه نیاز به قدرت زیاد از ماشین دارید مثل سربالایی ها کاربرد دارند که نسبت به شماره از ۱ قویتر و تا ۳ ضعیف تر میشوند .

آموزش عملی رانندگی

با علامت های پشت آمپر آشنا شوید . چند نشانگر اولیه که در تمام خودروها وجود دارد را بررسی میکنیم .

RPM یا دور موتور : نشانگر دور موتور در دقیقه است مثلا اگر روی ۳۰۰۰ باشد یعنی موتور شما ۳۰۰۰ دور بر دقیقه میچرخد . اصولا خط قرمز دور موتور یا همان دور بحرانی ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ میباشد .

آمپر آب : نشانگر درجه حرارت موتور میباشد . که بین H و C محدود شده است . H بیشترین دما و C کمترین دما است . نشانگر باید در وسط باشد البته در بعضی از خودروهای ها فرق میکند .

آمپر بنزین : نشانگر بنزین خودرو میباشد که بین F و E محدود شده است . F بیشترین بنزین و E کمترین بنزین را نشان میدهد .

سرعت سنج : نشانگر سرعت خودرو بر حسب کیلومتر بر ساعت میباشد . مثلا عدد ۶۰ یعنی شما با همین سرعت یک ساعت بعد ۶۰ کیلومتر را طی کرده اید .

فیلم آموزشی رانندگی با پراید

کمربند ایمنی خود را ببندید . کمربند ایمنی به طور قابل ملاحظه ای میتواند از صدمات جدی و حتی مرگ جلوگیری کند .

آموزش رانندگی ابتدایی

همیشه قبل از استارت زدن ترمز را بگیرید . در صورتی که ماشین در دنده باشد و شما استارت بزنید ماشین به جلو پرت خواهد شد اگر ماشین دنده اتوماتیک باشد و دنده روی حرکت باشد ماشین بعد از استارت خوردن به جلو حرکت خواهد کرد. با گرفتن ترمز از این اتفاقات میتوانید جلوگیری کنید .

آموزش رانندگی مبتدی

کلاچ را گرفته و استارت بزنید . ماشین های قدیمی دارای استارت دستی با سوئیچ میباشند که موافق عقربه های ساعت چرخانده میشوند اگر سوئیچ نچرخید احتمالا فرمان قفل است بعد از گذاشتن کلید داخل سوئیچ مقداری با فرمان و سوییچ بازی کنید تا قفل فرمان باز شود . ماشین های جدید دارای کلید استارت میباشند که روی آنها نوشته ” POWER ” یا ” IGNITION ” که بعد از گذاشتن سوئیچ در جای خود و زدن کلید ماشین روشن می شود .

آموزش رانندگی آسان

یادگیری دنده عقب . بسیاری از افراد حتی بعد از مدتی رانندگی نمیتوانند به سادگی از دنده عقب استفاده کنند بنابراین بهتر است از همان اول این کار را خوب یاد بگیرید . همیشه در دنده عقب به آرامی حرکت کنید زیرا کنترل ماشین به سادگی از دستتان خارج میشود .

اگر خودروی دنده ای دارید کلاچ گرفته و دنده را روی R بگذارید که اصولا در سمت راست و پایین قرار دارد . اگر از دنده اتومات استفاده میکنید دنده را روی R یا REVERSE قرار دهید .

دست خود را پشت صندلی شاگرد گذاشته به طوریکه کاملا عقب را مشاهده کنید .

اگر ماشین دنده دستی دارد مقدار کمی گاز بدهید و به آرامی کلاچ را ول کنید و اگر ماشین دنده اتوماتیک میباشد پای خود را به آرامی از روی ترمز بردارید اما گاز ندهید .

حواستان باشد که برعکس حرکت به جلو در حرکت به عقب ماشین مخالف جهت چرخش فرمان میچرخد . یعنی اگر فرمان را سمت راست بچرخانید و به عقب حرکت کنید جلوی ماشین به سمت چپ خواهد رفت . طور دیگری نیز میتوانید این قضیه را به خاطر بسپارید به این صورت که شما عقب ماشین را ملاک قرار دهید در این صورت وقتی شما به سمت راست فرمان را بچرخانید عقب ماشین هم به سمت راست میچرخد .

آموزش گام به گام رانندگی

شروع حرکت با دنده جلو . اگر از دنده دستی استفاده میکنید کلاچ را گرفته و دنده ۱ را جا زده و مقداری گاز بدهید سپس به آرامی پای خود را از روی کلاچ بردارید . اگر از دنده اتوماتیک استفاده میکنید پای خود را روی پدال ترمز قرار داده و دنده را روی D قرار داده و پای خود را از روی ترمز برداشته و به آرامی گاز بدهید .

فیلم آموزش رانندگی

فرمان را درست بگیرید. فرمان را یک ساعت فرض کنید و دست راست خود را روی ساعت ۳ و دست چپ خود را روی ساعت ۹ قرار دهید. اگر تازه کار هستید فرمان را با یک دست نگیرید .

چگونه رانندگی کنیم

فیلم آموزش رانندگی

آشنایی با دسته راهنما . یکی از لوازم مهم در خودرو دسته راهنما می باشد که برای زدن راهنما ، نور بالا دادن ، بوق زدن استفاده میشود . راهنما در سمت چپ فرمان میباشد . در هنگام عوض کردن لاین و پیچیدن باید از راهنما استفاده شود تا بقیه از حرکت شما مطلع شوند . با بالا دادن راهنما چراغ های راهنمای سمت راست و با پایین دادن آن چراغ های سمت چپ روشن میشوند .

آموزش نکته به نکته رانندگی

چگونه دور بزنیم و از فرمان استفاده کنیم :

اگر پیچ با انحنای کم بود : فرمان را بچرخانید اما دستهای خود را از روی ساعت ۳ و ۹ که قرار داده بودید جابجا نکنید .

اگر پیچ با انحنای زیاد بود یا اگر خواستید دور بزنید : اگر خواستید به سمت راست بپیچید آنقدر فرمان را بچرخانید تا دست راست شما در موقعیت ساعت ۵ قرار بگیرد سپس دست راست خود را در برداشته و روی طرف دیگر فرمان قرار دهید و بچرخانید و تا تمام شدن پیچ اینکار را تکرار کنید .

بعد از دور زدن یا پیچیدن : دست خود را روی فرمان شل کنید تا لاستیک ها به سر جای خود برگردند . فقط مقدار سرعت برگشت آنها را با دستان خود کم یا زیاد کنید .

آموزش رانندگی به افراد مبتدی

عوض کردن لاین . حداقل ۲ ثانیه قبل از اقدام به عوض کردن لاین راهنمای خود را بزنید . سریع آینه ها و کنار شانه خود را چک کنید سپس با چشم خود حتما لاینی را که می خواهید در آن بروید را چک کنید . به آرامی در مدت ۱ تا ۳ ثانیه عوض کردن لاین را انجام دهید . کمتر یا بیشتر شدن این زمان باعث کند یا سریع عوض کردن لاین میشود .

آموزش رانندگی از صفر

فاصله مناسب را با ماشین های دیگر رعایت کنید . فاصله مناسب در سرعت های متفاوت فرق می کند . شما باید ۲ تا ۵ ثانیه فرصت برای عکس العمل برای خود و ماشین خود در نظر بگیرید .

چگونه فاصله ۲ تا ۵ ثانیه ای را حساب کنیم ؟ یک جسم ثابت را در نظر بگیرید مثل بیلبرد ، درخت یا پل عابر سپس بعد از رد شدن ماشین جلویی از آن شروع به شمارش کنید به اینگونه هزار و یک ، هزار و دو الی آخر و ببینید تا چه شماره ای طول میکشد که شما به آن بیلبرد یا پل عابر برسید . این شماره اختلاف زمان بین شما تا ماشین جلویی را مشخص میکند .

چگونه رانندگی را شروع کنیم

انتخاب لاین مناسب . اگر میخواهید سرعت کمی بروید حتما از لاین سمت راست حرکت کنید و برای سرعت های بالا از سمت چپ برانید . این خیلی خودخواهانه و بی ادبانه است که وقتی سرعتی کمتر از سرعت ترافیک جاده دارید از سمت چپ بروید و موجب سلب آسایش از خود و دیگران کنید .

آموزش رانندگی با پراید

همیشه از سمت چپ سبقت بگیرید . سرعت همیشه از سمت جپ به راست کمتر میشود بنابراین هیچکس حواسش به سبقت گرفتن از راست نیست و آینه را اصولا چک نمیکنند که البته در کل درست است . بنابراین به هیچ وجه از سمت راست سبقت نگیرید مخصوصا اگر میخواهید از کامیون ها یا تریلی ها سبقت بگیرید زیرا اینگونه ماشین ها دارای نقاط کوری هستند که اگر هم بخواهند اصلا شما را نمی بینند .

سرعت مجاز هنگام تعلیم رانندگی

با سرعت مجاز رانندگی کنید . علائم و سرعت های جاده ها را با توجه به شرایط جاده و خطرات آن تعیین می کنند بنابراین با جان خود و دیگران بازی نکنید .

آموزش ساده رانندگی

رانندگی خود را با شرایط آب و هوایی تغییر دهید . در شرایط برفی و بارانی رانندگی بسیار متفاوت میباشد و باید فاصله بسیار بیشتر از خودروی جلویی نسبت به آب و هوای آفتابی داشته باشید . سرعت خود را نسبت به شدت باران یا برف باید کم کنید . به دلیل کاهش اصطکاک جاده با لاستیک ترمزها و حتی گاز خوردن ماشین تغییر خواهد کرد .

استفاده از بوغ ماشین

آداب رانندگی را رعایت کنید . به تعریف ساده یعنی قدردانی کردن از دیگر رانندگان در مواقع لزوم گفته میشود .

استفاده صحیح از بوق : از بوق زدن برای گلایه کردن ، سرزنش کردن ، تشکر و دیگر موارد غیر ضروری استفاده نکنید . بوق برای گوشزد کردن یا اخطار در مواقع ضروری مانند : ماشینی که شما را نمیبیند و به طرف شما می آید ، وقتیکه چراغ سبز میشود و جلویی حرکت نمیکند میباشد .

از دیگر رانندگان تشکر کنید : در صورتیکه کسی به شما به هر صورتی راه داد با بالا بردن دست خود درون ماشین از او تشکر کنید .

برای نشان دادن آداب رانندگی قوانین را زیر پا نگذارید : اگر جایی حق با شماست سریعا حرکت کنید زیرا با حرکت نکردن شما همه گیج خواهند شد و اوضاع جاده بدتر میشود .

نکات و هشدارها

قبل از پیچ حتما سرعت خود را کم کنید .

همیشه با احتیاط رانندگی کنید زیرا با یک اشتباه کوچک سلامتی خود را به خطر می اندازید و یک عمر پشیمان خواهید شد .

از تلفن همراه در هنگام رانندگی استفاده نکنید . از این توهم که موبایل برای شما ایجاد حواس پرتی نمیکند بیرون بیایید . این موضوع برای تمامی انسان ها یکی میباشد و کاملا علمی است . برای اطمینان میتوانید وقتیکه پشت فرمان نیستید رانندگی بقیه را کنترل کنید تا متوجه شوید .

از پوشیدن کفش با کف پهن در هنگام رانندگی خودداری کنید زیرا در مواقع ضروری امکان گیر کردن را دارند .

با سرعتی که راحتید برانید و لازم نیست با حداکثر سرعت مجاز حرکت کنید البته حواستان باشد در صورت کمتر رفتن سرعت مجاز از لاین راست برانید .

از خوردن و آشامیدن پشت فرمان بپرهیزید .

در سرعت های بالا دنده را روی دنده خیلی پایین عوض نکنید زیرا باعت خرابی موتور و گیربکس خواهد شد .

منبع:koorook.com

10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *