پزشکی

چگونه سرطان رحم را تشخیص دهیم؟

سرطان رحم در زنان بالای ۵۰ سال که یائسه شده اند شایع تر است

سرطان رحم (که سرطان آندومتر نیز نامیده می شود) یک بیماری جدی است که سالانه میلیون ها زن را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری اغلب در زنان مبتلا به یائسگی اتفاق می افتد. با تحقیق و درک کمی از خطرات و علائم هشدار دهنده، می توانید علائم سرطان رحم را تشخیص دهید.

علائم خطر زا را جدی بگیرید

از آنجا که سرطان رحم بر رحم تاثیر می گذارد، هر زن در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان قرار دارد (مگر اینکه هیسترکتومی داشته باشید). با این حال در زنان بالای ۵۰ سال که از یائسگی رنج می برند بیشتر شایع است.

یکی از عوامل مهم خطرزا در توسعه سرطان رحم، مصرف هورمون ها است. این هورمون ها شامل استفاده از استروژن بدون استفاده از پروژسترون است که برای درمان انواع خاصی از سرطان سینه استفاده می شود.چگونه سرطان رحم را تشخیص دهیم؟

همچنین عوامل فیزیکی خاصی وجود دارد که می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم شود. این عوامل اصلی عبارتند از چاقی، کشیدن سیگار یا داشتن سابقه خانوادگی سرطان رحم،  سرطان روده یا سرطان تخمدان. اگر در باردار شدن مشکل دارید یا اگر قبل از شروع یائسگی کمتر از پنج بار در یک سال پریود می شوید، خطر ابتلا به سرطان رحم افزایش می یابد. عامل خطر دیگر بیماری هیپرپلازی آندومتر است.

به خونریزی غیر طبیعی واژن توجه کنید

خونریزی غیرطبیعی یا خونریزی پس از شروع یائسگی شایعترین علامت سرطان زودرس رحم است. اگر متوجه شدید خونریزی ماهیانه شما عادی نیست، باید علائم خود را در هرچه سریعتر به پزشک خود اطلاع دهید.

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه پريود شويم؟

اگر خونریزی غیرطبیعی به مقدار قابل توجهی بیش از چند روز ادامه یابد و یا در طول ماه چندین مرتبه تکرار شود، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر متوجه خونریزی بین دوره های ماهیانه شوید، این می تواند نشانه سرطان رحم باشد.

به خونریزی طولانی تر یا سنگین تر از حد معمول توجه کنید. اگر چرخه قاعدگی شما به هیچ وجه تغییر نکند، این می تواند نشانه ای از مشکل سیستم تولید مثل شما، از جمله سرطان رحم باشد. به دنبال تغییراتی مانند پریودهای سنگین تر از معمول، پریود های طولانی تر از حد طبیعی و یا افزایش علائم سندرم پیش قاعدگی مانند خستگی، گرفتگی عضلات و غیره باشید.  چگونه سرطان رحم را تشخیص دهیم؟

یک دفترچه یادداشت برداشته و این علائم خود را در آن ثبت کنید.

به خونریزی پس از شروع یائسگی توجه کنید

خونریزی، حتی به مدار کم (همچنین به عنوان لکه بینی)، پس از شروع یائسگی می تواند به دلایل بسیاری مشکل ساز باشد. یکی از این دلایل احتمال سرطان رحم است. اگر بعد از یائسگی خونریزی واژینال دارید، باید بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

از آنجا که با شروع یائسگی چرخه قاعدگی در بدن شما از بین می رود، هر خونریزی پس از یائسگی می تواند مشکل ساز باشد و باید جدی گرفته شود.

به چرخه قاعدگی خود توجه کنید

اگرپریود های شما بیش از هفت روز طول بکشد می تواند مشکل ساز باشد. پریود های طولانی می تواند نشان دهنده مشکلات سیستم تولید مثل شما، از جمله سرطان رحم باشد. پیگیری کنید که پریود شما دقیقا چند روز طول می کشد تا بتوانید به پزشک خود اطلاع دهید.

پزشک می تواند به شما کمک کند که دوره های خود را تنظیم و کنترل کنید و مطمئن شوید که هیچ مشکلی وجود ندارد که باعث ایجاد پریود های طولانی شود.

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه از آلبالو شربت درست کنیم؟

به درد یا فشار در لگن خود توجه کنید

درد در ابتدای سرطان رحم تا حدودی نادر است و معمولا بعد از پیشرفت بیماری اتفاق می افتد. هر گونه درد تکراری در لگن شما ممکن است نشانه ای از تعداد زیادی از مشکلات بالقوه بهداشتی از جمله سرطان رحم، بیماری التهابی لگن،آندومتریوز و کیست تخمدان است. اگر در معرض هر نوع درد یا فشار در لگن هستید، آن را  به پزشک خود اطلاع دهید و بررسی کنید.

احساس فشار و درد در لگن شما همچنین می تواند نشانه ای از سرطان رحم باشد

شدت درد می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. شما ممکن است یک درد شدید در ناحیه لگن احساس کنید و یا یک درد سبک تر و مستمر داشته باشید.چگونه سرطان رحم را تشخیص دهیم؟

توجه داشته باشید که ادرار کردن برای شما دشوار یا دردناک است

اگر در هنگام ادرار کردن درد دارید می تواند نشانه ای از مشکلات جدی سلامتی از جمله سرطان رحم یا عفونت ادراری باشد. اگر دچار این مشکل هستید، باید بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

به درد هنگام رابطه جنسی توجه کنید

مقاربت جنسی نباید دردناک باشد. اگر اخیرا در هنگام رابطه جنسی درد دارید، به پزشک خود بگویید.پزشک ممکن است بتواند چیزی را برای کاهش درد توصیه کند.

با دکتر خود صحبت کنید

اگر هر یک از علائم ذکر شده را مشاهده کرده اید یا نگران هستید که ممکن است سرطان رحم داشته باشید، به سلامت خود توجه کنید زیرا همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

ممکن است ایده خوبی باشد که از دوست خود بخواهید تا با شما به ملاقات دکتر بیاید. او می تواند شما را از لحاظ روحی حمایت کرده و به شما کمک کند که اطلاعاتی را که دکتر به شما می دهد به خاطر بسپارید و سؤالاتی را که ممکن است در آن لحظه فراموش کرده اید، بپرسید.

قبل از مراجعه به مطب دکتر همه علائم خود را در جایی یادداشت کرده تا از دکتر بپرسید و از خاطرتان نرود.

سوالات خود را از دکتر بپرسید

هنگام مشاوره با او درباره نگرانی های خود درباره سرطان رحم سؤال کنید. انجام تحقیقات در مورد سرطان رحم به تنهایی یک راه عالی برای پیدا کردن برخی از اطلاعات اولیه است، اما دستیابی به اطلاعات به طور مستقیم از دکتر مفیدتر است.

آزمایش های لازم را انجام دهید

ساده ترین آزمایش برای تشخیص سرطان رحم آزمایش پاپ اسمیر است اگر مشکوک به سرطان رحم باشید آزمایش های زیر نیز برای شما انجام می گیرد.

معاینه لگن

سونوگرافی ترانس واژینال

بیوپسی

  • آزمایش پاپ اسمیر

 

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه برای شب یلدا کیک را به شکل انار تزیین کنیم؟

منبع: wikihow

1+

Related posts

Leave a Comment

ml>