دسته‌ها
اجتماعی پزشکی

چگونه صدای قوی داشته باشیم؟

چگونه صدای قوی داشته باشیم
چگونه صدای قوی داشته باشیم

همه‌ی ما در زندگی حداقل با یک نفر مواجه شده‌ایم که به نظرمان صدای زیبایی دارد؛ از صحبت کردن با او و شنیدن صدایش لذت می‌بریم و فارغ از آنچه می‌گوید، تنها به صدایش گوش می‌دهیم. شما هم با تمرین و صرف کمی وقت می‌توانید طرز بیان و لحن صدای‌تان را بهبود ببخشید و صدای زیبایی داشته باشید. این نوشته را بخوانید تا ببینید چگونه می‌توانیم صدای زیبایی داشته باشیم.چگونه صدای قوی داشته باشیم

تنها چیزی که برای داشتن صدایی خوب نیاز داریم کمی تمرین و به‌کارگیری چند توصیه کوچک است؛ بنابراین اگر می‌خواهید صدای خوبی داشته باشید مراحل زیر را دنبال کنید.

خیلی مهم است که هنگام صحبت کردن، صدای شما به وضوح شنیده شود؛ بنابراین صدای خود را بالا ببرید. اگر با صدای آهسته یا مِن‌مِن کنان حرف بزنید، دیگران حرف‌تان را قطع می‌کنند یا شما را نادیده می‌گیرند.

تند حرف زدن عادت نامناسبی است؛ زیرا ممکن است سایرین نتوانند صحبت‌تان را دنبال کنند یا حتی متوجه نشوند چه می‌گویید. این موضوع باعث می‌شود که به ادامه‌ی حرف‌های شما گوش ندهند.

واضح و شمرده صحبت کردن مهم‌ترین جنبه‌ی خوب صحبت کردن است. شما باید به تک‌تک کلماتی که می‌گویید توجه داشته باشید و آنها را درست تلفظ کنید.

برای داشتن صدایی خوب و بی‌نقص، تنفس عمیق ضروری است. بیشتر افراد هنگام صحبت، سریع و کوتاه تنفس می‌کنند که موجب می‌شود صدایشان غیر‌طبیعی و نارسا به نظر برسد.

تُن صدا می‌تواند بر کیفیت صحبت کردن و مخاطبان شما اثرگذار باشد. صدای ضعیف و لرزان، این پیام را به مخاطبان می‌دهد که شما مضطرب هستید؛ درحالی‌که صدای صاف و هموار، آرام‌بخش‌تر و تاثیرگذارتر است.

یکی از راه‌های مؤثر برای بهبود صدایتان این است که در هنگام تمرین روبه‌روی آینه بایستید و به نکات زیر توجه کنید:

برای تمرین تلفظ، درست ادا کردن جملات و لحن صدا، و خواندن با صدای بلند ایده‌ی خوبی است.

گرچه بیشتر افراد تمایل ندارند که به صدای خودشان گوش کنند؛ اما این کار ایده‌ی خوبی است و فواید زیادی دارد:

اگر تمرین سخنرانی برای شما اهمیت زیادی دارد و می‌خواهید در مباحثه، مناظره، ارائه یا سخنرانی مهارت کسب کنید، می‌توانید از یک مربی کمک بگیرید تا روی نحوه‌ی صحبت کردن شما کار کند و خطاهایتان را برطرف سازد.

لحن دوستانه، صمیمی و دل‌گرم‌کننده‌ی شما هنگام صحبت، احساس بهتری به مخاطبان‌تان می‌دهد.

منبع : wikihow.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *