دسته‌ها
پزشکی

چگونه علف بکشیم؟

آشنایی با ماده مخدر گل و یا علف و یا همان ماری جوانا

ماده مخدر گل چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟ از این ماده مخدر عموما برای داشتن یک زندگی شاد استفاده میشود، اما هنر زندگی داشتن یک زندگی شاد بدون استفاده کردن از مواد مخدر است. امروز ماده مخدر گل یا همان ماری جوانا نامش بیشتر از هر ماده مخدر دیگری شنیده می شود. شاید یکی از دلایل آن این است که این ماده مخدر در کشور ایالات متحده آمریکا، ایالت به ایالت در حال قانونی شدن است. در میان انواع مواد مخدر، ماده مخدر گل خصوصیات متفاوتی که بر روی جسم و ذهن می گذارد. به چه دلیل این ماده مخدر به صورت قانونی در آمده است؟ ماده مخدر گل چیست و نحوه مصرف آن چگونه است؟

ماده مخدر گل و خواص آن

ماده مخدر ماری جوانا که در اصطلاح خیابانی به آن علف گفته می شود. در واقع پر مصرف ترین ماده مخدر در جهان است. این ماده مخدر یکی از ترکیباتی است که از گیاه شاه دانه بدست می آید. ماده مخدر گل همچنین در بسیاری از مراسم های مذهبی که در کشورهای آمریکای لاتین انجام می گیرد استفاده می شود. این ماده جزو مواد مخدر شادی زاست و باعث ایجاد سرخوشی در فرد می شود. همچنین باعث افزایش خوراک و اشتها می گردد از عوارض دیگر آن می توان به درون اندیشی و خنده فراوان اشاره داشت

عوارض ماده مخدر گل (کوتاه مدت)

برخی از شایع ترین عوارض ماده مخدر گل عبارتست از:
-مشکلات تنفسی و سرفه های شدید
افسردگی شدید و بروز علائم افسردگی در فرد
اضطراب و استرس

-حرص و ولع مصرف

-کاهش اشتها

-مشکلات خواب

-از دست دادن وزن

-پرخاشگری و عصبانیت

-تحریک پذیری

-بی قراری

-کابوس های شبانه

 

البته آنچه در بالا قید شده است شامل عوارض کوتاه مدت مصرف این ماده مخدر است مصرف بلند مدت این ماده مخدر گل عوارض دیگری نیز به همراه دارد که به آنها اشاره می کنیم.

-از دست رفتن حافظه

اختلالات یادگیری

-نوسانات اخلاقی

اختلالات جنسی و کاهش میل جنسی

-مشکلات باروری

-مشکلات کاری و مالی

-آسم

-برونشیت

سرطان

 

ابتلا به ماده مخدر گل چرا خطرناک است

شاید در نگاه اول به نظر برسد که این ماده مخدر از قدرت کمتری نسبت به سایر مواد مخدر برخوردار است. حال آنکه برخلاف تصور رایج به جهت اینکه میل به استفاده مجدد در فرد را بسیار تقویت میکند. این امر علاوه بر آنکه به خصوصیات خود این ماده مخدر باز می گردد ریشه در این تصور نادرست دارد که این ماده مخدر یک ماده مخدر کم ضرر است. با توجه به عوارض زیانبار ماری جوانا، ضرورت تجدید نظر در استفاده از ماده مخدر گل لازم به نظر میرسد. از آنجا که این ماده مخدر در گروه موادی قرار دارد که بیشتر بر روی جنبه های فکری و روانی ذهن تاثیر می گذارد بنابراین فرآیند ترک نمودن و کنار گذاردن آن نیز بیشتر یک فرآیند ذهنی است. پس اگر از این ماده مخدر استفاده می کنید و قصد کنار گذاردن آن را دارید لازم است از مشاوره ترک اعتیاد برای رسیدن به این مطلوب بهره ببرید.

ترک مصرف ماده مخدر گل

تحقیقات نشان داده اند افراد کمی وجود دارند که به دنبال ترک گل هستند اما در سالهای اخیر روند درخواست درمان برای این ماده مخدر به شدت افزایش پیدا کرده است دکتر دیوید مک داول از دانشگاه کلمبیا که سال ها در خصوص مسایل مربوط به ترک اعتیاد به ماده مخدر گل و ماریجوانا تحقیق کرده معتقد است، روند درمان اعتیاد به گل در افرادی که بصورت هر روزه از آن استفاده می کنند بسیار دشوار است. نکته ای که باید بسیار به آن توجه داشت این است که استفاده از این ماده مخدر در واقع دروازه اصلی ورود و استفاده از سایر مواد مخدر است. بسیاری از افراد که در حال استفاده از مواد مخدر بسیار وحشتناک مانند کراک و شیشه هستند و اعتیاد خود را از این ماده مخدر آغاز نموده اند. همانطور که پیشتر نیز گفته شد فرآیند ترک این ماده مخدر بیشتر بر مبنای روش های ذهنی قرار دارد بنابراین توصیه میشود چنانچه قصد کنار نهادن این ماده مخدر را دارید می توانید مقاله ترک اعتیاد به ماده مخدر گل را مطالعه نمایید یا با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی تماس بگیرید. مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی  آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما از طریق خدمات مشاور تلفنی و حضوری خود می باشد.

 

سه باور نادرست درباره مصرف «علف»

ماری‌جوانا (Cannabis) یا علف (گِراس) برگ و گُل خشکِ گیاه شاهدانه است که از آن به ‌عنوان دارویی روان‌گردان استفاده می‌شود. از گیاه شاهدانه علاوه بر ماری‌جوانا مواد دیگری نظیر حشیش و روغن حشیش هم به دست می‌آید و تتراهیدروکانابینول (THC) ترکیب مؤثر همه فرآورده‌های گیاه شاهدانه و عامل اصلی آثار سرخوشی‌آور آن است.

به گزارش سرویس «اجتماعی» ایسنا، از قرار معلوم میزان مصرف این ماده روان‌گردان در دنیا و از جمله ایران بالاگرفته است. از دید محققین روان‌شناس نگرش افراد به مصرف یک ماده یا دارو و ادراک آن به‌صورت خطرناک یا بی‌خطر، روی گرایش به مصرف آن ماده یا دارو مؤثر است. یعنی احتمال بیشتری وجود دارد که اگر فردی پیامدهای مصرف یک ماده را خطرناک بداند، در مقایسه با فردی که خطری برای مصرف آن ماده متصور نیست، از مصرف آن ماده­ خاص خودداری کند.

تجارب بالینی بسیاری درمانگران ایرانی نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان علف، باورهای نادرستی درباره­ عدم اعتیادآوری این ماده و خطرناک نبودن آن دارند. این باور‌ها هم به‌عنوان مجوزی برای ادامه­ مصرف در نظر گرفته می‌شود و هم به‌عنوان مجوزی برای شروع مصرف نقش بازی می‌کند. در اینجا نگاهی به سه باور در این باره و صحت‌وسقم آنها خواهیم داشت.

باور اول: علف اعتیاد ندارد

ابتدا ببینیم تعریف اعتیاد چیست؟! از نگاه متخصصین اعتیاد، این بیماری پاسخ فیزیولوژیک بدن به مصرف مکرر مواد اعتیادآور است. این وابستگی از طرفی باعث تسکین و آرامش موقت و گاهی تحریک و نشاط گذرا برای فرد شده و از طرف دیگر بعد از اتمام این اثرات باعث جست‌­وجوی فرد برای یافتن مجدد ماده و وابستگی مداوم به آن می‌شود. در چنین شرایطی فرد هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی به ماده مخدر وابستگی پیدا می‌کند و مجبور است به‌تدریج مقدار ماده­ مصرفی را افزایش دهد.

حالا سؤال این است که تأثیرات جسمی و روان‌شناختی مصرف علف با تعریفی که از اعتیاد ارائه شد، چه شباهتی دارد؟

مصرف علف، تأثیرات مختلفی روی مصرف‌کننده می‌گذارد؛ یعنی هم باعث آرامش و کاهش اضطراب می‌شود، هم او را سرخوش و شوخ‌طبع می‌کند و هم باعث افزایش شور جنسی‌­اش می‌شود. ترجمه­ فیزیولوژیکی همه این حس‌ها، فعالیت سامانه پاداش در مغز است. به خاطر فعالیت این سامانه که‌ همان لذت حاصل از مصرف است، فردی که علف مصرف می‌کند بعد از اتمام این اثرات خوشایند، به‌طور مکرر به دنبال مصرف آن می‌رود. با توجه به پژوهش‌هایی که درباره­ خاصیت اعتیادآفرینی علف انجام‌شده، می‌توان گفت که مصرف مداوم این ماده، هم اعتیاد روانی و هم اعتیاد جسمی به بار می‌‎آورد.

باور دوم: چون مصرف علف اثر جسمی ندارد، پس مشکلی ندارد

در بررسی باور نادرست اول، تا حدودی به این موضوع پرداختیم؛ اما اگر بخواهیم دقیق‌تر این باور را بررسی کنیم، باید باز هم سری به دنیای پژوهش‌های اعتیاد بزنیم و ببینیم آزمایش‌های علمی درباره­ اثرات جسمی علف چه چیزی برای گفتن دارند. بر اساس این پژوهش‌ها، مصرف علف در کوتاه‌مدت این نتایج را به بار می‌آورد:

افراد پس از مصرف ماری‌جوانا، در مواردی نظیر ردیابی، توجه، زمان واکنش، حافظه­ کوتاه‌مدت، هماهنگی دست و چشم، گوش‌به‌زنگی، درک زمان و مسافت، تصمیم‌گیری و تمرکز دچار اختلال می‌شوند. به‌علاوه مصرف علف در کوتاه‌مدت باعث اضطراب، بدبینی، افزایش ضربان قلب و کاهش فشارخون هم می‌شود. با این اوصاف، می‌توانیم به‌روشنی نتیجه بگیریم که باور دوم هم نادرست است.

باور سوم: چون در بعضی ایالت‌های آمریکا مصرف علف آزاد شده است، پس مصرف آن مشکلی ندارد

قسمت اول این باور، یعنی آزادبودن مصرف علف در بعضی ایالت‌های آمریکا، صحیح است؛ اما نتیجه‌ای که از آن گرفته می‌شود، غلط است. ممکن است این تصمیم سیاست‌گذاران آمریکا، به این خاطر است، که فکر می‌کنند به این شیوه، می‌توانند کنترل بهتری روی مصرف علف داشته باشند؛ اما این تصمیم ربطی به اعتیادآور بودن و یا دیگر مضرات بهداشتی این ماده ندارد.

بنا به شواهدی که قبلاً ارائه شد مصرف علف وابستگی جسمی و روانی به بار می‌آورد. به‌علاوه پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف دود ناشی از استنشاق علف مشکلات سلامتی مختلفی نظیر سرفه و خلط سینه ایجاد می‌کند؛ به‌علاوه در گزارش بنیاد ریه­ بریتانیا در سال ۲۰۱۲ شواهد و مدارکی ارائه شد که نشان می‌داد، خطر ابتلا به سرطان ریه بر اثر کشیدن سیگارهای علف رایج، حدوداً ۲۰ بار بیشتر از کشیدن سیگارهای تنباکو است.

نتایج یک مطالعه دیگر در آمریکا نشان داد، استفاده­ درازمدت از علف، با افزایش ۷۰ درصدی در ابتلا به سرطان بیضه ارتباط دارد و در نتیجه­ مصرف این ماده، برای سیستم غدد و تولیدمثل انسان مضر است. مطالعه­ دیگری به این نتیجه رسیده که مصرف علف حین حاملگی، رشد جنین را با اختلال همراه می­‌کند. شواهد دیگری هم وجود دارند که بر اساس آن­ها، کودکان مادرانی که علف مصرف می‌کنند، در مقایسه با سایر کودکان هم ‌سن و با زمینه­ اجتماعی مشابه، به مقدار بیشتری در معرض نواقص شناختی دائم، اختلال در تمرکز، بیش‌فعالی و ارتباط اجتماعی مختلف هستند.

بر اساس گزارش مجله سپیده دانایی، در ‌نهایت پژوهش‌ها نشان می‌دهد که خطر خودکشی در افرادی که به مصرف علف وابستگی دارند، دو برابر بیشتر از افراد غیر وابسته است. با توجه به مقدار بسیار زیاد شواهدی که نشان‌دهنده­ی اثرات مضر مصرف علف، روی جنبه‎‌های متفاوت سلامتی است، می‌توانیم بگوییم که باور سوم هم نادرست است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *