دسته‌ها
سلامتی

چگونه عمدا استفراغ کنیم؟

چگونه عمدا استفراغ کنیم؟

هرگز سعی به بالا آوردن نکنید مگر اینکه توسط یک کارشناس مسائل پزشکی مثلا کسی که در حیطه کمک های مسمومیتی باشد. اگر شخص مسموم نفس نمی کشد و یا گیج و خواب آلود، پریشان، و دارای تشنج است فورا با خدمات اورژانس منطقه خود تماس بگیرید. توجه داشته باشید که نبایستی هرگز به دلایل غیر پزشکی ضروری مانند وزن کم کردن خود را مجبور به قی کردن یا بالا آوردن کنید.

۱- فورا با مرکز کنترل مسمومیت ها تماس بگیرید

مسمومیت ها دلیل خوبی برای قی کردن در خانه نیست. اگر شما و یا کسی که همراه شما است ممکن است که مسموم شده باشید با مرکز فوریت های پزشکی و مسمومیت که سرپرست مجربی داشته باشد تماس بگیرید.

۲- راهنمایی های مرکز را دقیقا دنبال کنید

چگونه عمدا استفراغ کنیم

کارمندان مرکز کنترل مسمومیت از شما راجع به چیزی که مصرف کرده اید سوال هایی خواهند پرسید مانند نشانه هایی که در حال افزایش هستند اگر شما را راهنمایی کردند که به یک مکان اورژانسی بروید، فورا انجام دهید.

۳- با خود ظرف محتوی ظرف را بیاورید

اگر نظر خوبی راجع به اینکه دلیل مسمومیت تان چیست مثلا یک بطری قرص، با خودتان آن را بیاورید. این باعث می شود پرسنل و کارمندان مرکز فوریت ما اطلاعات با ارزشی فراهم کنند که بتوانند قربانی سم را نجات دهند.

۱- از مصرف داروهای قی آور (استفراغ آور) پرهیز کنید مگر آنکه برای آن ها هدایت شده باشید

با وجود اروهای آزاد قی آور و یا داروهایی که سبب بالا آوردن شما می شوند همواره بایستی از مصرف آن ها پرهیز کنید مگر آنکه توسط یک کارشناس مسائل پزشکی راهنمایی شوید. به عنوان مثال شربت Ipecac یکی از رایج ترین درمان ها در کمک به بالا آوردن است به علاوه نشان داده شده است داروهایی مانند این می توانند در گردآوری درمان هایی برای مسمومیت موثر باشند. به عبارتی Ipecac تولیدی مناسب برای فروش آزاد نیست.

۲- آب نمک ننوشید

با اینکه آب نمک یک درمان خانگی قدیمی در کمک کردن به بالا آوردن است در واقع می تواند یک تهدید برای قربانی سم باشد. این به دلیل آن است که آب نمک می تواند مواد سمی را به چرخه گوارش هل داده و سرعت جذب مواد را در طی مراحل افزایش می دهد.

۳- در رابطه با درمان های خانگی هوشیار باشید

روشهای عامی برای استفراغ کردن شامل نوشیدن خردل، تخم مرغ خام، و یا خوردن مقادیر زیاد غذا است. امنیت و موثر بودن این روش ها ثابت شده است. برای مثال خوردن مقادیر زیاد غذا به منظور بالا آوردن ممکن است سرعت جذب سم را بالا ببرد.

۴- از مواردی که بالقوه خطرناک هستند پرهیز کنید

تعدادی از مواد وجود دارند که می توانند سبب قی کردن شوند اما توصیه نمی گردد و این ها شامل کربن فعال شده، آتروپین، بی پریدین، دیفن هیدرامین، سولفات مس، خون ریشه، تنتور لوبلیا و پر اکسید هیدروژن می باشند.

۱- پس از استفراغ دهان خود را بشویید

احتمالا پس از استفراغ کردن مزه بدی در دهان خواهید داشت که می خواهید آن را پاک کنید. به این منظور دهان خود را با آب گرم بشویید.

۲- دندان هایتان را مسواک کنید

مسواک زدن سریع پس از بالا آوردن باعث می شود مینای دندان آسیب ببیند این به خاطر اسید معده است که پس از بالا آوردن وارد دهان می شود.

۳- راهنمایی های کنترل مسمومیت را پیگیری و ادامه دهید

فکر هایی را که مرکز کنترل مسمومیت به شما می گوید انجام دهید. احتمالا به شما توصیه می کنند که آب بنوشید اما برای مدتی غذا بخورید اگر به شما گفتند بیمارستان بروید این کار را انجام دهید حتی اگر فکر می کنید همه ی چیزی را که خورده اید بالا آورده اید

رسانه دکتر سلامت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *