مهاجرت

چگونه مهاجرت تحصیلی کنیم؟

موارد بسیاری است که شما باید به منظور آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور به آن‌ها بپردازید. بسیاری از مسائل در خارج از کشور با تجربیاتی که شما در ایران کسب کرده‌اید متفاوت خواهد بود. بنابراین در این چگونه ما برخی از توصیه‌ها و نصایح کارساز را برای شما خوانندگان گرامی به منظور آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور گرد آورده‌ایم، توصیه‌هایی که معمولا برای هر فرد علاقه‌مند به تحصیل در خارج پیش خواهد آمد. توصیه‌های لیست شده در این مقاله با استفاده از تجریبات مفیدی تهیه شده است که افراد مختلف در طول دوران تحصیل خود به آن دست یافته‌اند.

نمایشگاه های دانشگاهی ؛ راهی مناسب برای انتخاب مسیر تحصیل

پیدا کردن رشته و دانشگاه مناسب تنها اولین قدم در راه آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور است که احتمالا جذاب‌ترین راهی است در طول زندگیتان خواهید پیمود. قبل از ترک کشور مسائل زیادی است که باید به آن بپردازید. پیشنهاد ما این است که ابتدا یک سال زودتر از آغاز سال تحصیلی که برای آن اقدام خواهید کرد جمع‌آوری اطلاعات در رابطه با رشته، دانشگاه و کشور انتخابی خود را شروع کنید. بدون عجله لیستی از تمام مواردی که باید آن‌ها را رفع و رجوع کنید آماده کنید؛ مواردی از قبیل زیر:

چگونه مهاجرت تحصیلی کنیم

 

همین که به کشور مقصد رسیدید، شما می‌خواهید هرچه سریع‌تر با زندگی در آن محل خو بگیرید. در این‌جا برخی از ابعادی که باید پش از رسیدن به آن کشور به آن‌ها توجه کنید بیان می‌شود:

پیدا کردن یک مکان مناسب برای زندگی غالبا زمان می‌برد و از اصلی‌ترین اجزای آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور است. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم همین که از دانشگاه مورد نظر پذیرش گرفتید، برای آشنایی با گزینه‌های مختلف مسکن به عنوان یک دانشجو در آن شهر، با مسئولان ذی ربط این دانشگاه ارتباط بر قرار کنید. معمولا دفتر اداری دانشگاه می‌تواند اطلاعات بسیار خوبی در اختیار شما بگذارد. حتی برخی مواقع مسکن شما از پیش توسط دانشگاه تامین می‌شود!

سعی کنید با انجمن‌های مختلف دانشجویی در آن دانشگاه ارتباط بر قرار کنید. شاید آن‌ها بتوانند در افزایش آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور به شما کمک کنند؛ از جمله این‌که اطلاعات تماس برخی از صاحبخانه‌های منصف را به شما بدهند. به ویژه انجمن‌های ایرانی دانشگاه‌های مختلف معمولا بسیار مشتاق هستند تا به دانشجویان ایرانی جدید کمک کنند. این دانشجویان همچنین می‌توانند اطلاعات مفیدی در رابطه با اجاره‌های معمول مسکن، جذابیت‌های شهر و دیگر اطلاعات مهم در اختیار شما بگذارند. اگر نتوانستید قبل از ترک کشور مسکن مناسب خود را پیدا کنید ناامید نشوید. وقتی وارد آن کشور شدید برای یک هفته در مهمان‌پذیر یا هتل اقامت کنید. وقتی که شما در آن کشور باشید پیدا کردن خانه بسیار ساده‌تر خواهد بود.

قبل از این‌که خود را درگیر جذابیت‌های زندگی در یک فضای دیگر کنید، باید این نکته را در نظر بگیرید که شما با الگوی کاملا متفاوتی از هزینه‌های زندگی نسبت به آن چیزی که در ایران وجود دارد روبرو خواهید شد و در حقیقت برآورد هزینه‌های احتمالی برای فزایش آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور بسیار مهم است. نه تنها شما باید با هزینه‌های مختلفی از جمله هزینه غذا، سفر و مسکن آشنا شوید بلکه در طول زندگی خود در آن کشور با هزینه‌های جانبی دیگری نیز روبرو خواهید شد که در حال حاضر نیازی نیست ذهن شما را مشغول کند. به دیگر هزینه‌ها از جمله شهریه دانشگاه، بیمه، تفریح، سفر به کشورهای همسایه، قبض تلفن همراه و غیره نیز فکر کنید.

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه برای نوزاد پاسپورت بگیریم؟

سعی کنید هزینه‌ای را که برای مدت اقامت تحصیل در خارج از کشور باید بپردازید برآورد کنید. هزینه‌های تخمینی زندگی در آن کشور را جستجو کنید و هر گاه به مشکلی بر خوردید با دانشگاه مورد نظر ارتباط بر قرار کنید. به علاوه باز کردن یک حساب بانکی به محض رسیدن به آن کشور را فراموش نکنید.

همچنین بسیاری از کشورها برای اعطای ویزا یا اجازه ورود به کشور مدرکی تحت عنوان صورت حساب بانک از شما طلب می‌کنند تا از کافی بودن منابع مالی شما مطمئن شوند. بنابراین از دیگر اجزای آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور داشتن منابع مالی کافی در یک حساب بانکی است.

به هر کشوری که به قصد تحصیل سفر کنید باید ویزای دانشجویی ورود به آن کشور را تهیه کند. قوانین ویزا اغلب بسیار سخت‌گیرانه است و فرآیند آن ممکن است مدت‌ها طول بکشد. در حقیقت ویزا از اصلی‌ترین موانع در برابر شما برای آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور است. بنابراین پیشنهاد ما این است که مقدمات اخذ ویزا را از مدت‌ها قبل از ترک کشور مهیا کنید. دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته‌اید باید تمام اطلاعاتی که برای اخذ ویزا به آن نیاز خواهید داشت در اختیار شما بگذارد.

برخی از متداول‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا عبارتند از: ارائه نامه پذیرش از از دانشگاه مورد نظر، داشتن مسکن در کشور مقصد، داشتن منابع مالی کافی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی، بهره بردن از بیمه درمانی در کشور مقصد، داشتن منابع مالی کافی برای بازگشت به کشور یا حتی داشتن بلیط بازگشت.

از معتبر بودن پاسپورت خود در طول اقامت و حتی پس از آن اطمینان یابید. برخی از کشورها ممکن است به شما پذیرش دانشگاهی ندهند یا این‌که ویزا را صادر نکنند اگر که ویزای شما در طول اقامت اعتبار خود را از دست دهد. بنابراین این مساله را با دانشگاه یا سفارت آن کشور قبل از اخذ ویزا چک کنید.

انگیزه نامه خوب و افزایش شانس پذیرش در دانشگاه ها

هزینه‌های درمان در کشورهای خارجی ممکن است بسیار گران‌تر از هزینه‌های آن در داخل کشور باشد. بنابراین به منظور اجتناب از هزینه‌های بعضا سنگین حوادث اورژانسی یا حتی دیدن پزشک عمومی، بهتر است از داخل کشور نسبت به تهیه بیمه درمانی کشور مقصد اقدام کنید. برخی هم برای افزایش آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور بیمه درمانی خود را از شرکت‌های بیمه داخلی تامین می‌کنند.

هزینه‌های بیمه درمانی شرکت‌های مختلف آن کشور را با یکدیگر مقایسه کنید، زیرا پوشش بیمه و هزینه‌های آن‌ها بعضا بسیار متنوع است. اگر به داروهایی که از پیش نسخه‌های آن‌ها نوشته شده احتیاج دارید بهتر است که کل داروی مورد نیاز خود را در کشور تهیه کنید یا این‌که نسخه ترجمه شده‌ای از نسخه پزشک را تهیه کنید تا در کشور مقصد به مشکلی از این جهت بر نخورید.

هر کسی که برای تحصیل در خارج از کشور ایران را ترک می‌کند با جنبه‌های از تفاوت‌های فرهنگی روبرو خواهد شد. تاثیر این شک‌های فرهنگی می‌تواند از یک احساس کوچک در رابطه با این‌که مسائل در این کشور متفاوت است شروع شود و حتی به افسردگی‌های شدید و در نتیجه ترک آن کشور ختم شود. میزان این تاثیر به افراد مختلف با روحیه‌های گوناگون بستگی دارد. معمولا فرآیند آشنایی با فرهنگ و کشور جدید برای افرادی که به قصد تحصیل در خارج از کشور ایران را ترک می‌کنند، ۵ فاز دارد:

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه صورتی چاق داشته باشیم؟

۱. فاز ماه عسل: زمانی همه چیز برای شما جدید و هیجان انگیز خواهد بود.

۲. فاز غربت: زمانی که از جذابیت‌های جدید آن کشور سیراب می‌شوید و فقط می‌خواهید که به کشور بازگردید.

۳. فاز انطباق: زمانی که شما رفته رفته خود را با محیط تطبیق یافته می‌یابید. دانشگاه برای شما عادی می‌شود، دوستان جدید پیدا می‌کنید و زندگی کاملا نرمال می‌شود.

۴. فاز مشکلات پنهان: زمانی که تمام مشکلات کوچک و پنهان خودشان را نشان می‌دهند. دانشگاه به آن اندازه‌ای که فکر می‌کردید خوب نیست، دوستانی که پیدا کرده‌اید برای شما مناسب نیستند یا حتی به طور مداوم مجبور به تعویض خانه خود شوید.

۵. فاز خو گیری: زمانی که شما احساس می‌کنید این‌جا دیگر خانه شما است. تسلط شما بر زبان محلی افزایش یافته است، دانشگاه به اندازه دانشگاه‌های داخلی برای شما جذاب می‌شود و زندگی ریتم طبیعی خود را پیدا می‌کند.

تکنیک‌های زیادی برای تطبیق سریع‌تر با شرایط زندگی و کشور جدید وجود دارد. برای مثال به کشوری برای تحصیل در خارج از کشور بروید که زبان آن را یا بلد هستید یا این‌که یادگیری آن ساده‌تر است. همچنین کشورهایی را انتخاب کنید که فرهنگ آن‌ها به فرهنگ ایرانی نزدیک‌تر است یا حداقل جامعه ایرانی آن شهر یا کشور فعال است. قبل از خروج از کشور درباره فرهنگ آن کشور هر اطلاعی که ممکن است کسب کنید تا از تفاوت‌های فرهنگی شک‌زده نشوید. مطالب زیادی هم درباره مدیریت تفاوت‌های فرهنگی وجود دارد که خواندن آن‌ها قطعا مفید است.

فرآیند ۵ مرحله‌ای بالا را همواره به یاد داشته باشید و بدانید که اگر موقعیت شما در حال حاضر مناسب نیست در آینده حتما بهتر از این خواهد شد. چند کتاب یا فیلم‌های ایرانی با خود به خارج از کشور ببرید تا زمانی که حس غربت بر شما غلبه می‌کند قدری از فشار آن را بکاهید. اینترنت هم همه چیز را ساده کرده است. شما می‌توانید به آسانی با خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار کنید و از وقایع داخل کشور اطلاع یابید.

ECTS چیست و چه کاربردی در دانشگاه های اروپا دارد؟

اولین روز شما در یک کشور جدید می‌تواند غافل‌گیر کننده باشد. مخصوصا اگر شما می‌خواهید بلا فاصله در کلاس‌های دانشگاه هم حاضر شوید، خانه پیدا کنید و خود را با زندگی اجتماعی آن کشور هم تطبیق دهید. بنابراین سعی کنید چند هفته زودتر از آغاز کلاس‌ها ایران را به مقصد آن کشور ترک کنید. چند هفته زودتر از آغاز شدن کلاس‌های دانشگاه در یک کلاس زبان ثبت نام کنید. چنین کلاس‌های مکانی عالی برای آشنا شدن با افرادی است که دقیقا در موقعیت شما قرار دارند. چند هفته زودتر رفتن همچنین به شما فرصت بسیار خوبی می‌دهد تا با محیط شهر آشنا شوید و مکان سوپرمارکت‌ها و رستوران‌های نزدیک را پیدا کنید.

سری به دانشگاه بزنید و ببینید که آیا می‌توانید برنامه کلاسی هفته اول خود را پیدا کنید. چرخی در محوطه دانشگاه بزنید و با ساختمان‌های مختلف دانشگاه به ویژه آن‌هایی که کلاس‌های شما در آن‌ها برگزار می‌شود، آشنا شوید. زمانی که کلاس‌های دانشگاه شروع شوند شما دیگر در آشنایی با محیط سردرگم نخواهید شد و می‌توانید فقط بر مطالب کلاسی تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه به استراليا مهاجرت كنيم؟

تحصیل در خارج از کشور می‌تواند بسیار متفاوت از آن تجربه شما در داخل کشور و در دانشگاه‌های ایران باشد. تا جایی که می‌توانید به صحبت‌های اساتید و مشاوران دانشجویی دانشگاه توجه کنید. در برخی از کشورها همچون دانشگاه‌های دولتی ایران حضور در کلاس‌ها اجباری است و اگر تعداد زیادی کلاس را از دست بدهید ممکن است از دانشگاه اخراج شوید. در بعضی از کشورها هم از افتخارات بعضی از دانشجویان عدم شرکت در هیچ کدام از کلاس‌ها است!

در برخی از کشورها تدریس در کلاس بسیار مستبدانه است و استاد در جلوی کلاس قرار می‌گیرد، درس خود را ارائه می‌دهد و می‌رود. اما در بعضی از کشورها اساتید موجب ایجاد بحث و تبادل فکر در کلاس می‌شوند. به رفتارهای دانشجویان داخلی آن کشور توجه کنید و پس از مدتی از همان شیوه‌هایی که آن‌ها برای مشارکت در کلاس استفاده می‌کنند شما نیز بهره ببرید. همین روش هم البته برای ادغام در جامعه محلی آن کشور کاربرد دارد. به سنت‌ها و شیوه‌های محلی آن کشور خود را عادت دهید.

پیدا کردن دوستان جدید احتمالا مهم‌ترین مرحله از فرآیند تحصیل در خارج از کشور است. بدون داشتن یک شبکه اجتماعی از دوستان خوب که بتوان با آن‌ها تعامل داشت زندگی شما کسل‌کننده و افسرده‌کننده خواهد شد. زندگی اجتماعی ناراضی کننده، در کنار هزینه‌های تحصیل، احتمالا مهم‌ترین دلیلی است که افراد تحصیل در خارج از کشور را رها می‌کنند و به کشور باز می‌گردند.

سریع‌ترین و آسان‌ترین راه برای یافتن دوستان جدید این است که ببینید آیا دانشجویان خارجی دیگری هم در کلاس شما وجود دارند یا خیر. این دانشجویان دقیقا در همان موقعیتی هستند که شما قرار دارید، پس بنابراین آمادگی بیشتری برای برقراری یک ارتباط دوستانه با شما دارند. البته در آخر سر شما دوستان بسیار خوبی از سرتاسر جهان خواهید داشت که بهانه بسیار خوبی برای سفر به اقصی نقاط جهان است.

چگونه مهاجرت تحصیلی کنیم

 

سخت‌ترین راه پیدا کردن دوستان جدید هم ورود به زندگی اجتماعی جامعه محلی و برقراری ارتباط دوستانه با افراد بومی است. بسیاری از دانشجویان خارجی به دلیل تفاوت‌های زبانی و اجتماعی این روش را بسیار سخت می‌دانند. اگرچه چند روش برای ساده‌تر کردن دوستی با افراد بومی وجود دارد.

بسیاری از دانشگاه‌های گروه‌های دانشجویی بسیاری از قبیل گروه‌های اجتماعی و ورزشی دارند. به یک یا حتی بیش از یکی از این گروه‌ها ملحق شوید. بعد از مدتی خواهید دید که بیش از آن‌چه که فکر می‌کردید با افراد بومی هم فکر هستید. البته گروه‌های غیر دانشجویی زیاد دیگری هم وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید.

در هر صورت اگه به تحصیل در خارج از کشور علاقه‌مند هستید همکاران ما در پیمنت۲۴ می‌توانند در پرداخت هزینه‌های دانشگاهی، هزینه‌های ویزا و اقامت و ثبت نام آزمون‌های بین‌المللی زبان، رزرو آنلاین پرواز، ارسال و دریافت پول از خارج از کشور و صدور ویزا کارت و مستر کارت به شما برای افزایش آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور کمک کنند.

 

1+

Related posts

Leave a Comment

ml>