تحصیل

چگونه یک کتاب را خلاصه نویسی کنیم؟

چگونه یک کتاب را خلاصه کنید؟

این روزها، خیلی‌ها به فایده خلاصه کردن کتاب پی برده‌اند و برای مرور راحت‌تر کتابهای خود، آنها را خلاصه می‌کنند.

به علاوه بسیاری از معلمان از دانش آموزان و دانشجویان خود می‌خواهند در طول دوران تحصیل خود، کتابی را خلاصه کنند؛ اما آیا شما می‌دانید که چگونه یک کتاب را خلاصه کنید؟ پس با این چگونه همراه باشید.

خلاصه کردن کتاب، یکی از مهارتهای مهمی است که هرکس باید آن را بلد باشد ولی متاسفانه در مدرسه و دانشگاه روش درست خلاصه کردن کتاب و مقاله به افراد آموزش داده نمی شود.

به همین دلیل است که در این نوشته از وب‌سایت خلاصه کتاب، به سراغ راه‌های عملی برای خلاصه کردن کتاب رفته‌ایم. وقتی این نوشته را بخوانید، متوجه می‌شوید که خلاصه کردن کتاب به هیچ عنوان ترسناک و سخت نیست!چگونه یک کتاب را خلاصه نویسی کنیم

برای خلاصه کردن کتاب موردنظرتان، ۷ گام گفته شده را انجام بدهید:

۱- کتابی مناسب را انتخاب کنید.

کتاب مناسبی را برای خلاصه کردن انتخاب کنید. البته ممکن است معلم شما، کتاب خاصی را برای خلاصه کردن انتخاب کند و شما مجبور به خلاصه کردن همان کتاب باشید. اگر این اتفاق نیفتاد، جستجو کنید و کتابی مرتبط با علاقه و تخصص خودتان انتخاب کنید. می‌توانید از مسئول کتابخانه یا کتاب‌فروش‌ها بخواهید تا چند کتاب مناسب در آن حوزه را به شما معرفی کنند. یادتان باشد کتابی را انتخاب کنید که حس خوبی نسبت به آن داشته باشید؛ زیرا روند خلاصه کردن این کتاب برایتان لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه برای آزمون نمونه دولتی درس بخوانیم؟

۲- موقع خواندن کتاب، نکات مهم آن را یادداشت کنید.

زمانی که در حال مطالعه کتاب هستید، نکات مهم آن را یادداشت کنید. این کار بسیار آسان‌تر از زمانی است که کتاب را تمام می کنید و بعد می‌خواهید نکات مهم کتاب را به خاطر بیاورید. البته موقع یادداشت‌برداری این نکات را رعایت کنید:

۳- برای خلاصه کتاب خود، طرحی در نظر بگیرید.

شما باید برای خلاصه کردن کتاب دلخواه خود طرحی در نظر بگیرید. می‌توانید فصل به فصل کتاب را خلاصه کنید یا چکیده هر موضوع گفته شده در کتاب را ارائه دهید و بعد به سراغ موضوع بعدی بروید. هرکدام از این دو روش، مزیت‌ها و معایب خاص خودش را دارد.

۴- مقدمه‌ای برای خلاصه کتابهایتان بنویسید.

در ابتدا باید کتاب و موضوع اصلی آن را در یک پاراگراف توضیح دهید. به این پاراگراف، پاراگراف معرفی گفته می‌شود. با خواندن پاراگراف معرفی، خواننده‌ها با کتاب و پیام اصلی آن آشنا خواهند شد. در این قسمت نیاز نیست جزئیات دقیقی ارائه دهید. فقط به خواننده‌ها بگویید که با مطالعه کتاب چه موضوعاتی را یاد خواهند گرفت. نام نویسنده کتاب را نیز درج کنید و اگر بابت نوشتن کتاب جوایزی برده است، آنها را نیز نام ببرید.

۵- سوالاتی را مطرح کنید که با مطالعه کتاب به پاسخ آنها می‌توان رسید.

اگر کتاب شما غیر از رمان و داستان است، در خلاصه کتاب سوالاتی را مطرح کنید که پاسخ آنها داخل کتاب است. هر کتابی به معلومات ذهنی افراد اضافه می‌کند و به یک سری از سوالات پاسخ می‌دهد. جای این سوالات، بعد از پاراگراف مقدمه است.

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه برای کنکور ارشد مکانیک درس بخوانیم؟

مثلا اگر کتابی درباره مدیریت خوانده‌اید و در آن به افزایش بهره‌وری سازمانی پرداخته بود، این سوال را مطرح کنید که: چگونه می‌توانید بدون زورگویی، بازدهی کارمندان را دو برابر کنید؟

البته باید جواب این سوال را به صورت کوتاه درون خلاصه کتابتان بگنجانید. با این روش خواننده ترغیب می‌شود که خلاصه کتاب تهیه شده را مطالعه کند تا جواب سوالاتش را پیدا کند.

۶- بدنه اصلی خلاصه کتاب را بسازید.

حالا نوبت به نوشتن بدنه اصلی و پاراگراف‌های خلاصه کتاب است. از دیدگاه خودتان چکیده مهم‌ترین مطالب کتاب را بنویسید. بدنه اصلی خلاصه کتاب، همان پاراگراف‌های اصلی خلاصه شده هستند. بگویید نکات مهم از قولِ نویسنده چه بوده است و چه شواهدی برای اثبات آنها وجود دارد.

۷- نتیجه‌گیری کنید.

نتیجه‌گیری شما باید ترکیبی از نکات اصلی کتاب و نظرات خودتان باشد. نتیجه‌گیری شما می تواند دیگران را متقاعد کند که آیا کتاب را بخوانند یا نه؟ پس از مطالعه کتاب، بگویید چه نکات مهمی را فرا گرفتید؟ آیا از کتاب خوشتان آمد؟ چقدر با ایده‌های نویسنده موافق هستید؟ آیا مطلبی یاد گرفتید که قبل از آن، آن را نمی‌دانستید؟ اگر مثال یا اثباتی برای حرف‌های خود دارید، آنها را نیز بنویسید.

و در نهایت: خیلی سریع کتاب و خلاصه آن را مطالعه کنید و اگر نکته‌ای جا افتاده بود آن را بنویسید.

ببینید تمام نکات مهم کتاب را در خلاصه کتاب گنجانده‌اید یا خیر؟ اگر چیزی از قلم افتاده بود، آن را نیز بنویسید. مطالبی که در خلاصه کتاب نوشتید را شفاف‌سازی کنید. می توانید خلاصه کتاب را با صدای بلند بخوانید تا متوجه قسمت های نامفهوم آن شوید و آنها را اصلاح کنید. می‌توانید از همکلاسی یا دوستتان بخواهید خلاصه کتاب را بخواند و ببیند آیا کامل است یا خیر؟

بیشتر بخوانید بیشتر بدانید  چگونه برای کنکور ارشد روانشناسی برنامه ریزی کنیم؟

این ۷ گام به شما کمک می‌کند تا هر کتابی که می‌خواهید را خلاصه کنید. از این پس اگر کسی از شما روش خلاصه کردن کتاب را پرسید، این روش‌ها را به او نیز یاد بدهید.

3+

Related posts

Leave a Comment

ml>